Ako si to dovolili
V tejto súvislosti rezonuje najmä fakt, že pri podobných zhromaždeniach, ktoré organizovali opoziční politici a antivaxeri, polícia taká dôsledná nebola. Muži zákona tvrdia, že v tom čase nebol vyhlásený núdzový stav. Ostro na takéto slová zareagovala členka poslaneckého klubu SaS Vladimíra Marcinková.
„A Kotlebu alebo Fica niekedy niekto zadržal, keď po Slovensku organizovali protesty? Kde bola polícia vtedy? Fuj, odporné, hanba nám! Stojím za záchranármi,“ uviedla rozhorčene. K jej názoru sa pridávajú v hojnom počte aj ľudia na sociálnych sieťach.
Prokurátor zastavil trestné stíhanie
Políciu sme oslovili, koľkým ľuďom a v akej výške uložila pokutu. Tá tvrdí, že nevzniesla žiadne obvinenie a keďže účastníci odmietli možnosť blokového konania, vec postúpili ďalej. „Osoby budú oznámené príslušnému okresnému úradu,“ napísal bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. Podľa Majerského môže ísť o sankciu až do 1 500 eur.
Do sporu sa včera vložil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, po ktorého urgentne začal konať aj krajský prokurátor. Ten označil trestné stíhanie zdravotníckych záchranárov za nezákonné a neopodstatnené. Či záchranári svojím protestom niečo dosiahnu, je otázne. Rezort zdravotníctva zatiaľ jasnú odpoveď nemá.
„Aktuálne rokujeme o mimoriadnej odmene, ktorú by mohli mať v decembrovej výplate, po uzavretí rokovaní poskytneme bližšie informácie,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Eliášová. Aktuálne ohodnotenie je podľa Majerského 1 143 eur v hrubom a po novom by malo byť zvýšené na 1 190 € podľa automatu.
Koalícia si vyrobila ďalší problém
Radoslav Štefančík, politológ
Neviem pochopiť, čo také hrozné záchranári pred parlamentom robili a prečo zobrali policajti pána Majerského. Je to rozčarovanie pre ľudí a negatívna emócia. Určite sa každý pýta, prečo nezasiahli rovnakým spôsobom voči Robertovi Ficovi, Marianovi Kotlebovi a ich prívržencom.
Podľa mňa si vládna koalícia cez políciu vyrobila poriadny problém u svojich voličov. Ponúknutie právnej pomoci záchranárom od Roberta Fica či Roberta Kaliňáka považujem za čistý populizmus, využívajú vlnu nespokojnosti, ktorá je v krajine.
Lyžovačka áno, zhromaždenie nie?
Peter Weisenbacher, riaditeľ Inštitútu ľudských práv
Vláda politicky zneužíva protipandemické opatrenia a ďalej podkopáva dôveru ľudí v ich správnosť a potrebnosť. Ak je možné ísť na lyžovačku, tak nejestvuje dôvod, prečo by nemohlo byť pokojné zhromaždenie na voľnom priestranstve pri dodržaní hygienických opatrení - ako to bolo v tomto prípade.
Už v minulosti sme upozorňovali, že zákaz politických protestov popiera princíp proporcionality pandemických opatrení a ohrozuje demokratický proces. Takéto brutálne obmedzenie ľudských práv by malo byť až poslednou možnosťou, nie sa diať paralelne s predvianočnými nákupmi.