Britská splnomocnenkyňa pre zdravotné záležitosti Jenny Harriesová varovala, že v najbližších dňoch môže dôjsť k "ohromujúcemu" nárastu.
V Spojenom kráľovstve, kde žije približne 67 miliónov obyvateľov, vyšiel pozitívny test na COVID-19 asi 11 miliónom ľudí. Krajina doteraz zaznamenala cez 146 000 súvisiacich úmrtí.
Premiér Boris Johnson varoval v súvislosti so šírením nového vysoko prenosného variantu koronavírusu omikron pred "prílivovou vlnou" nákaz. V utorok preto v parlamente presadil sériu sprísnených opatrení proti koronavírusu, a to aj napriek skutočnosti, že proti plánu hlasovali desiatky členov z jeho vlastnej Konzervatívnej strany. Väčšina reštrikcií bola schválená iba vďaka podpore opozičných labouristov.
Harriesová označila variant omikron za "pravdepodobne najvýznamnejšiu hrozbu" od začiatku pandémie. "Čísla, ktoré uvidíme v najbližších dňoch, budú celkom ohromujúce v porovnaní s tempom rastu, ktorý sme zaznamenali v prípadoch predchádzajúcich variantov," povedala v stredu v parlamente. Nový variant podľa nej môže vážne ohroziť zdravotníctvo.
Počet nových prípadov omikronu sa každý deň zhruba zdvojnásobí, najviac ich pribúda predovšetkým v Londýne a Manchestri. Podľa Reuters v Británii zaznamenali vyše 10-tisíc prípadov omikronu. Najmenej desať ľudí s týmto variantom skončilo v nemocnici a jeden človek zomrel.
Britský minister zdravotníctva Sajid Javid v stredu uviedol, že variant omikron je teraz zodpovedný za približne 60 percent prípadov COVID-19 v Londýne. "Nikto si neželá ďalšie obmedzenia," odpovedal Javid stanici BBC na otázku, či vláda plánuje ďalej sprísňovať pravidlá, aby spomalili šírenie. "Zároveň ľudia chcú bezpečie, pre seba, pre svoju rodinu a pre svojich priateľov," uviedol minister.
Francúzsko zvažuje, že kvôli rýchlemu šíreniu variantu omikron bude vyžadovať negatívny PCR test od všetkých cestujúcich z Británie. Reuters to povedal vládny zdroj, podľa ktorého vláda doteraz rozhodnutie neurobila.