Premiér povedal, že Slovensko, podobne ako ostatné členské krajiny Európskej únie, na summite vyjadrilo podporu reformnému úsiliu týchto krajín, aby mohli naďalej ekonomicky a sociálne silnieť.
Lídri 27-členej Únie rokovali s najvyššími predstaviteľmi Arménska, Azerbajdžanu, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny. Bieloruska nemalo na stretnutí priame zastúpenie.
"Veľmi rád by som chcel z tohto miesta pochváliť slovenskú diplomaciu, pretože sme sa ako Slovensko významnou mierou pričinili, a je to možno naša zásluha, že v záveroch summitu sa po prvýkrát vôbec ocitlo, že tri krajiny tohto regiónu - Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina - budú začlenené do európskeho spoločného trhu," uviedol Heger.
Zdôraznil, že ide o veľmi významnú vec a zrejme ide o najambicióznejšie závery prijaté na summite s krajinami Východného partnerstva. "Ide o krajiny, ktoré vyjadrujú záujem o európske hodnoty a my ich samozrejme podporujeme," dodal.
Slovensko má podľa Hegera podobe ako iné členské krajiny eurobloku záujem na tom, aby v tomto regióne bola stabilita a kladie dôraz na reformy, ktoré ich "pozdvihnú".
"My sami s tým máme skúsenosť, prešli sme si tým za posledných tridsať rokov, takže radi pomôžeme našou expertízou. To je niečo, čo sme poskytli Ukrajine. Máme veľmi intenzívny vzťah, tam to praktizujeme a vieme to poskytnúť aj ďalej," konštatoval Heger. Spresnil, že Slovensko ponúklo doteraz ukrajinskej strane osem balíkov podpory. Na stredajšom summite sa hovorilo aj o tom, že postsovietske krajiny nedosiahnu potrebný sociálny a ekonomický rozvoj bez reforiem, pričom EÚ svojim východným susedom jasne naznačila, že im v tomto úsilí chce pomôcť.