Štúdiu uskutočniteľnosti k projektu nového kongresového centra v Bratislave dostalo za úlohu vypracovať Občianske združenie NKKC, a to na základe uznesenia súčasnej vlády zo septembra 2020. Inak by štúdiu musel robiť samotný štát. Diskusie o potrebe nového kultúrneho a kongresového centra však začali už za vlády Petra Pellegriniho. A práve to Matovičovi na celom procese najviac prekáža.
Ľudia z občianskeho združenia si podľa neho u bývalého premiéra „vylobovali“ na tento projekt 60 miliónov, pri čom naznačuje, že víťazný kandidát, firma IMMOCAP, bol vybraný netransparentne. OZ NKKC však nerealizovala súťaž ani výber, ale na základe kritérií hodnotila tri developerské projekty pričom z hľadiska lokality Trnavské mýto vyšlo v štúdii ako najideálnejšie pre vznik takého centra, a to najmä v kontexte toho, že Slovensko má už v roku 2030 predsedať Rade EÚ a bude potrebovať kongresový priestor.
Utrite si zobáky, odkazuje Matovič
Slovníkom sebe vlastným, bývalý premiér občianskemu združeniu odkázal, že s výsledkom nesúhlasí. „Chlapci si zrejme myslia, že seno žeriem. To akože fakt výber z 13 lokalít majú robiť ľudia priamo previazaní na jeden z projektov? To akože fakt sa máme tváriť, že je normálne, že vybrali sami seba?“ ostro vystúpil Matovič, pričom nekonkretizoval, o aké prepojenia ide. „Utrite si zobáky. Váš výber si strčte kam chcete … a ak raz nejaké centrum bude, tak jeho výber bude robiť cez transparentnú verejnú súťaž štát a žiaden záujemca sa okolo komisie ani len nešuchne,“ dodal nasrdený minister financií.
Zohľadňovali rôzne kritériá
Celú štúdiu pri tom posudzoval aj Útvar hodnoty za peniaze, hoci zo zákona ho o to OZ NKKC ani nemusel žiadať. Z jeho záverov vyplýva, že projekt je pre štát spoločensky a ekonomicky návratný. „Pozitívne vnímame konštruktívnu diskusiu aj zapojenie ÚHP od začiatku procesu,“ vyhlásil ÚHP s tým, že občianske združenie žiada vládu o 60 miliónov. OZ NKKC sa proti Matovičovým podozreniam ohradilo. Vysvetľujú, že pri výbere zohľadňovali lokalitu, financie, ale aj rýchlosť dostavania. "Rozsiahla štúdia s viac ako 300 stranami je výsledkom odbornej práce expertov z rôznych oblastí v súčinnosti s Útvarom hodnoty za peniaze a Inštitútom kultúrnej politiky. Je to dobrý základ pre ďalšiu odbornú diskusiu o tejto téme," uviedlo OZ NKKC.
Posledné slovo má vláda
Spoločnosť IMMOCAP pre Nový Čas zdôraznila, že štátna pomoc by bola poskytnutá občianskemu združeniu, a nie priamo investorovi. Ten by musel pri realizácií siahnuť aj na vlastné zdroje. „Dištancujeme sa od akýchkoľvek špekulácií o väzbách s OZ NKKC,“ ohradil sa Investor. To, či nové kongresové centrum nakoniec postaví firma Immocap na mieste nového Istropolisu, však zatiaľ nie je vôbec isté. Posledné slovo bude mať vláda. Z Matovičovho postoja sa dá vyčítať, že ju nič ľahké nečaká. Konečná výška štátnej pomoci závisí od posúdenia Európskou komisiou.
„Od roku 2017, kedy sme kúpili budovu Domu odborov, opakujeme náš zámer priniesť Bratislave modernú kultúrno-spoločenskú sálu. Aj z toho dôvodu sme zrealizovali jednu z najväčších medzinárodných architektonických súťaží na Slovensku. Náš projekt zároveň považujeme na základe verejne dostupných informácií za najlepší a najreálnejší na vznik NKKC. Ohradzujeme sa voči tvrdeniam konkurencie, ktorá nebola v posudzovaní ÚHP úspešná a ktorá sa namiesto odborného a detailného predstavenia svojich riešení uchyľuje k nepodloženým útokom. Sme pripravení kedykoľvek verejne a transparentne prezentovať pripravenosť a kvalitu nášho projektu, tak, ako sme to urobili v prípade prieskumu trhu. Výstavba kultúrno-kongresového centra je veľmi náročný projekt, na ktorom dlhodobo a detailne pracujeme s domácimi i zahraničnými odborníkmi. Ponúkli sme spolufinancovanie NKKC vlastnými zdrojmi vo výške 15,6 milióna EUR, vrátane poskytnutia pozemku. Pre úspešnú realizáciu projektu NKKC bude kľúčová spolupráca občianskeho združenia, štátu, mesta a developera, ktorí majú jedinečnú príležitosť priniesť projekt, z ktorého budú profitovať generácie. Takáto šanca sa nemusí veľmi dlho zopakovať. Sme pripravení diskutovať s vládou, Ministerstvom financií a NKKC o najlepšom možnom riešení a aj v prípade, ak padne rozhodnutie o inom variante poskytnutia dotácie, budeme si za svojím projektom stáť a ponúkať ho naďalej s cieľom povýšiť kultúru v Novom Istropolise,“uviedol vo svojom stanovisku CEO spoločnosti Immocap Martin Šramko.