Rozhodol o tom štvrtkový žreb v ústredí Európskej futbalovej únie (UEFA) v Nyone, pri ktorom Slovensko figurovalo v prvom výkonnostnom koši svojej divízie.
Slováci sa po účinkovaniach v dvoch predošlých ročníkoch Ligy národov v Lige B predstavia v nadchádzajúcej edícii tejto súťaže v "céčku". Nasadení boli v 1. koši spolu s Tureckom, Bulharskom a Severným Írskom. Všetky štyri mužstvá sa ocitli v C-divízii po vypadnutí z B-divízie. Zároveň tak platilo, že na týchto súperov v štvorčlennej skupine s určitosťou nemohli naraziť.
Bývalý francúzsky reprezentant Robert Pires prisúdil Slovákom z druhého koša Bielorusko, z tretieho Azerbajdžan a zo štvrtého víťaza súboja Kazachstan - Moldavsko, ktorý bude známy v marci budúceho roka. Obhajcovia trofeje z Francúzska budú hrať v 1. skupine najsilnejšej A-divízie s Dánskom, Chorvátskom a Rakúskom. Víťaz prvého ročníka z Portugalska dostal trio Španielsko, Švajčiarsko a Česko v 2. skupine. Skupina číslo tri ponúkne atraktívne súboje velikánov z Taliansko, Nemecka a Anglicka, doplnilo ich Maďarsko. Vo 4. skupine sú Belgicko, Holandsko, Poľsko a Wales.
Pôvodne sa mal žreb konať v Montreux aj za účasti pozvaných zástupcov členských krajín, ale to zmarila aktuálna pandemická situácia vo Švajčiarsku. V A, B a C-divízii je po 16 účastníkov, najslabšia D-divízia ich má sedem. V jednej skupine sa nemohlo stretnúť Rusko s Ukrajinou.
Liga národov sa bude hrať budúci rok v júni, ktorý bude "nabitý" so 4. kolami. V septembri sa odohrajú zostávajúce dve kolá. Víťazov skupín A-divízie čaká od 14. do 18. júna 2023 finálový turnaj. V marci 2024 sa potom rozhodne v baráži o zostupujúcich do D-divízie.
Z LN bude zrejme šanca postúpiť cez baráž aj na majstrovstvá Európy 2024 do Nemecka. Otázny je ale ešte formát kvalifikácie, známy bude až v júni 2022. Slovensko už má s play off LN dobrú skúsenosť, práve cez ňu postúpilo na EURO 2020, ktoré pre pandémiu COVID-19 odohralo v tomto roku. Vyradilo v nej Írsko aj Severné Írsko.
Žreb LN 2022/2023:
A-divízia:
1. skupina: Francúzsko, Dánsko, Chorvátsko, Rakúsko
2. skupina: Španielsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Česko
3. skupina: Taliansko, Nemecko, Anglicko, Maďarsko
4. skupina: Belgicko, Holandsko, Poľsko, Wales
B-divízia:
1. skupina: Ukrajina, Škótsko, Írsko, Arménsko
2. skupina: Island, Rusko, Izrael, Albánsko
3. skupina: Bosna a Hercegovina, Fínsko, Rumunsko, Čierna Hora
4. skupina: Švédsko, Nórsko, Srbsko, Slovinsko
C-divízia:
1. skupina: Turecko, Luxembursko, Litva, Faerské ostrovy
2. skupina: Severné Írsko, Grécko, Kosovo, víťaz Cyprus/Estónsko
3. skupina: SLOVENSKO, Bielorusko, Azerbajdžan, víťaz Kazachstan/Moldavsko
4. skupina: Bulharsko, Severné Macedónsko, Gruzínsko, Gibraltár
D-divízia:
1. skupina: zdolaný Kazachstan/Moldavsko, Andorra, Lotyšsko, Lichtenštajnsko
2. skupina: zdolaný Cyprus/Estónsko, Malta, San Maríno