Členovia parlamentu a prezidentovi odporcovia z islamisticky orientovanej strany an-Nahda sa dôrazne postavili proti krokom Saída, ale mnohí Tunisania, unavení systémom vnímaným ako skorumpovaný a nespôsobilý, ich privítali.
Niekoľko stoviek protestujúcich proti Saídovi sa v piatok zhromaždilo v centre metropoly Tunis a skandovalo "Ľudia chcú pád prevratu" a poukazovali tým na uchopenie moci prezidentom. Prizerali sa tomu desiatky policajtov.
Niektorí demonštranti niesli pútače podporujúce ústavu tejto severoafrickej krajiny z roku 2014, ktorú chce Saíd prepracovať a vyhlásiť o nej potom referendum, ako sám začiatkom týždňa oznámil.
Menší počet Saídových podporovateľov sa zhromaždil o niekoľko stoviek metrov ďalej na Triede Habíba Búrkíbu, ktorá sa pred desaťročím stala hlavným dejiskom demonštrácií. Stáli za kovovými bariérami a za kordónmi stoviek policajtov, z reproduktorov znela štátna hymna.
"Sme s vami až do konca boja proti korupcii," stálo na pútači spolu s obrázkom Saída a tuniskej vlajky.
Pouličný predavač Muhammad Búazízí sa 17. decembra 2010 zo zúfalstva podpálil v meste Sídí Bú Zíd. To vyvolalo štvortýždňovú vzburu, ktorá donútila dlhoročného diktátora Zína Ábidína bin Alího odstúpiť a viedla k sérii povstaní v ďalších arabských krajinách.
Saíd tento mesiac preložil oficiálne výročie revolúcie zo 14. januára – z dňa úteku Bin Alího do exilu – na 17. decembra.
V pondelok prezident, bývalý vysokoškolský učiteľ práva, predĺžil zastavenie činnosti parlamentu, ktorému dominuje strana an-Nahda, až do nových volieb v decembri budúceho roka.
Takisto oznámil celoštátne verejné konzultácie zamerané na načrtnutie novej ústavy, o ktorej sa má potom konať referendum, stanovené na 25. júla.
Prezident vníma revolúciu ako udalosť, ktorú "uniesli" skorumpovaní politici, a opakovane vyjadril túžbu zmeniť ústavu z roku 2014, ktorou sa zaviedol hybridný parlamentno-prezidentský systém.
Ústava je pokladaná za historický kompromis medzi stranou an-Nahda a jej sekulárnymi odporcami, píše AFP.