Ku kroku pristúpila po tom, čo predbežná analýza výsledkov ukázala, že dvoj až štvorročné deti nemali takú silnú imunitnú reakciu, ako sa od špeciálnych nižších dávok očakávalo. Výskumníci analyzovali podskupinu detí v štúdii mesiac po podaní druhej dávky, aby zistili, či sa u nich vyvinuli hladiny protilátok proti koronavírusu podobné ako u dospievajúcich a mladých dospelých, ktorí dostávajú bežné dávky.
Deti mladšie ako dva roky mali podobné úrovne protilátok, ale imunitná reakcia dvoj až štvorročných bola nižšia, uviedla počas telefonátu s investormi šéfka vakcínového výskumu u Pfizeru Kathrin Jansen. Štúdiu preto rozširujú o tretiu dávku, ktorú budú deti dostávať najmenej dva mesiace po druhom očkovaní.
Nie je jasné, ako táto zmena oddiali očkovanie najmladších detí. Pfizer a spoločnosť BioNTech, s ktorou vakcínu vyvinul, uviedli, že ak bude trojdávková štúdia úspešná, plánujú požiadať o povolenie núdzového použitia vakcíny v prvom polroku 2022.
Vakcína proti koronavírusu od Pfizeru a BioNTechu má už verziu pre deti od päť do jedenásť rokov, ktorá predstavuje tretinu bežnej dávky. Mladšie deti majú ešte menšiu dávku, a to len tri mikrogramy, čo je desatina z bežnej dávky.
Jansen tiež predstavila ďalšie dáta, ktoré sa týkali posilňujúcej dávky vakcíny pre ľudí od 16 rokov. Tieto dávky podľa nich obnovujú silnú ochranu, a teda poskytujú skok v imunite, o ktorom vedci dúfajú, že tiež pomôže odraziť nový variant koronavírusu omikron. Spoločnosti tiež plánujú test posilňujúcej dávky vakcíny vo vekovej kategórii 5 - 11 rokov a skúmajú aj rôzne možnosti dávok pre posilňujúce vakcíny pre tínedžerov.