Tento plynovod v Baltskom mori má zdvojnásobiť dodávky lacného zemného plynu z Ruska do Nemecka, čo je podľa Európskej únie potrebné pre prechod z využívania uhlia a jadrovej energie. Tento projekt za desať miliárd eur však dlhé roky sužujú odklady, pričom čelí ostrej kritike zo strany východných spojencov Nemecka v rámci Únie, ako je Poľsko, či zo strany Spojených štátov.
Kritici tvrdia, že tento projekt zvýši závislosť Európy od ruského plynu, zatiaľ čo Ukrajina ho označila za "geopolitickú zbraň", píše AFP.
"Žiadna vojenská akcia nemôže zostať bez vážnych následkov," povedal Habeck pre týždenník Frankfurter Allgemeine Zeitung s odkazom na rozmiestnenie ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou. Zároveň upozornil, že ak "dôjde k novému narušeniu územnej celistvosti" Ukrajiny, "nie je možné nič vylúčiť".
Nová nemecká vláda pohrozila zablokovaním prevádzky plynovodu Severný prúd 2, ak Rusko napadne Ukrajinu. "V prípade ďalšej eskalácie tento plynovod nemusí byť uvedený do prevádzky," vyhlásila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
"Z geopolitického uhla pohľadu je tento plynovod omylom. Proti jeho zriadeniu boli všetky krajiny okrem Nemecka a Rakúska. Plynovod je však už vybudovaný. Otázka jeho uvedenia do prevádzky zostáva otvorená a musí sa o ňom rozhodnúť podľa európskeho a nemeckého práva," dodala ministerka.