Bývalý premiér argumentuje, že podľa zákona o SIS tajná služba poskytuje parlamentu informácie dôležité pre jej činnosť a rozhodovanie. "Podľa odseku šesť poskytuje SIS aj informácie o trestnej činnosti nielen orgánom činným v trestnom konaní, ale aj iným orgánom vrátane NR SR, ak ich potrebujú na zamedzenie protiústavnej alebo inej protiprávnej činnosti," skonštatoval opozičný poslanec.
Zároveň budú žiadať, aby sa naplnil zákon o ochrane pred odpočúvaním a bola zriadená parlamentná komisia na kontrolu používania odpočúvania. "Na čele ktorej musí stáť podľa zákona predstaviteľ opozičnej strany," podotkol Fico.
SIS vo svojom stanovisku pre TASR uviedla, že vzhľadom na svoje postavenie štátneho orgánu SR vo všeobecnosti a konzistentne verejne nekomentuje vyjadrenia politikov. "Riaditeľ SIS Michal Aláč poskytol v medziach zákonných povinností spravodajskej služby požadované a vo vzťahu k predmetnej veci relevantné informácie ústavným orgánom štátu, vrátane NR SR. Získané informácie boli tiež v súlade so zákonom poskytnuté aj vecne príslušným orgánom činným v trestnom konaní. Verejnosť možno ubezpečiť, že rovnako SIS bude v súlade so zákonom postupovať aj v budúcnosti,” uviedla hovorkyňa SIS Katarína Némová.