„Najprv vyrobím z drôtu postavičku a obalím ju do alobalu. Potom nastrihám na tenké pásiky látku a obalím telíčko. Na vrch prilepím hlavičku – tváričku vytvorím z odliatku alebo si ju vymodelujem z moduritu. Vlasy vytváram z bavlnky, ktorú namáčam do paverpolu.
Z látky vystrihnem krídla a oblečiem anjelika do šiat. Všetko predtým namáčam do paverpolu,“ pripomenie a názorne nám to predvedie. Anjeli môžu mať nielen estetický, ale aj praktický význam. „Niekedy vložím anjelovi rúk moduritovú misku na čajovú sviečku, pretože anjeli sú v mojom ponímaní nositelia svetla. Je z toho potom pekný svietnik.“
Ruženec z chleba
Okrem anjelov vyrába Renáta aj iné ozdoby. Vianočné svietniky, gule na stromček, adventné kalendáre pre vnuka... Keďže viera má v jej živote dôležité miesto, zameriava sa najmä na náboženské relikvie. Keď nám ukáže ruženec, nechce sa nám veriť, že ho vyrobila z chleba. Guľočky totiž vyzerajú, akoby to boli drevené koráliky.
„S ružencom sa môžeme doslova modliť – chlieb náš každodenný, daj nám dnes...“ usmeje sa. K tomu jej ružencu sa vraj viaže rodinná historka. „Moja babka zo Zelenča zvykla vziať medzi prsty striedku chleba a šúľať ju. Ako dieťa som sedela pri nej na gauči a šúľala som si s ňou. Zo striedky som urobila guľôčku a napadlo mi, že čo keby som z tohto spravila ruženec?“
A ako vyzerá tvorivý proces? „Z chlebíka urobím guľôčky, pridám trošku vody a soľ, aby sa to zakonzervovalo. Guľôčky navliekam na tenké ihlice alebo pevný drôt a nechám ich vyschnúť. Potom ich natriem bronzovým paverpolom a vymaľujem zlatou, prípadne kombinujem ešte aj s čiernou akrylovou farbou. Je s tým trochu piplačka, lebo guľôčkami treba točiť, aby sa neprilepili. Nakoniec ich navlečiem na hrubšiu niť. Medzi ne môžem dať aj iný materiál, napríklad koráliky z moduritu,“ dáva nám tip a prezradí, že takýto ruženec vydrží roky. „Chlieb technikou stvrdne na kameň. Samozrejme, môže sa stať, že pri páde na zem sa guľôčka rozdrví.“