"Ak existuje slovo, ktoré by dokázalo charakterizovať túto návštevu, tak je to solidarita," uviedol Guterres po svojom príchode do Libanonu. Diplomat už predtým vyzval libanonské úrady, aby sa zjednotili v snahe nájsť riešenie ekonomickej krízy krajiny, ktorú Svetová banka (WB) označuje za najhoršiu od 19. storočia.
"Rozpory medzi politickými lídrami v Libanone paralyzujú tamojšie inštitúcie," povedal Guterres vo štvrtok novinárom na ústredí OSN v New Yorku. "Znemožňuje to dosiahnuť dohodu s Medzinárodným menovým fondom (IMF) na spustenie efektívnych ekonomických programov a vytvorenie podmienok na iniciovanie oživenia krajiny," dodal 72-ročný politik.
Libanonskí predstavitelia nemajú "právo byť rozdelení v čase takejto dramatickej krízy", myslí si Guterres. Približne 80 percent obyvateľstva Libanonu podľa odhadov žije pod prahom chudoby.
Tamojší vládny kabinet sa od polovice októbra nestretáva kvôli vnútornej rivalite, najmä v súvislosti so sudcom povereným vyšetrovaním katastrofálnej explózie v bejrútskom prístave z augusta 2020, pri ktorej zahynulo najmenej 215 ľudí, tisíce osôb utrpeli zranenia a zničené boli veľké časti hlavného mesta.
Guterres má v pondelok na programe návštevu miesta výbuchu, kde si obete uctí symbolickou minútou ticha. Stretne sa aj s libanonským prezidentom Mišálom Aunom, ako aj s ďalšími vysoko postavenými libanonskými činiteľmi, náboženskými lídrami a predstaviteľmi občianskej spoločnosti. Domov odcestuje v stredu.
Guterres v rámci svojej návštevy zavíta aj do chudobného mesta Tripolis na severe krajiny, ako aj na základňu Dočasných síl OSN v Libanone (UNIFIL), ktorá leží na juhu Libanonu.