Celkovo v našej krajine žije takmer 5,5 milióna ľudí, pričom až 67 % je v produktívnom veku. Pozitívnou správou však je, že nám rastie počet vysokoškolsky vzdelaných ľudí a zlepšila sa aj vybavenosť našich domácností. Už menej potešujúce je, že takmer 4 % našincov stále nemajú vodovodnú prípojku.
Za 10 rokov pribudli na Slovensku obyvatelia v poproduktívnom veku, a to o 4 %. „Vidíme to vo všetkých krajoch, najviac ich počet narástol v Trenčianskom kraji,“ spresnila generálna riaditeľka sekcie sociálnych štatistík a demografie Ľudmila Ivančíková. Jednou z otázok, na ktoré sme v rámci dotazníka odpovedali, bolo aj vzdelanie.
„Vzrástol podiel vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov, a to na 18,4 %. Naďalej však najviac obyvateľov má dosiahnuté úplne stredné vzdelanie s maturitou,“ píše sa v správe Štatistického úradu SR s tým, že najviac vzdelaných ľudí pôsobí v Bratislave. V hlavnom meste a okolí žije aj najviac cudzincov.
Až 98,9 % obyvateľov s trvalým pobytom má však slovenskú štátnu príslušnosť. Takmer 45 % Slovákov je slobodných, najviac ich je v okrese Gelnica a len 40 % je v manželskom chomúte. Stúpa však percento rozvedených, najviac ich je v bratislavskej Petržalke.
7 % bez kanalizácie
V rámci sčítania sa zistilo, že viac ako 2,2 milióna ľudí žije v bytoch. Viac ako tretina obýva 3 miestnosti. V domoch žije o polovicu menej obyvateľov, pričom väčšina z nich bola postavená medzi rokmi 1961 až 1980. „Počet bytov vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim sčítaním o 241-tisíc, z toho bolo najviac postavených v Bratislavskom kraji.
Najviac sa rekonštruovalo v rokoch 2010 - 2015, keď bolo zrekonštruovaných 23,2 % domov. „Stále však máme na Slovensku takmer 39 % domov, ktoré neboli rekonštruované vôbec. Najčastejšia bola obnova okien, nasledovalo zateplenie domov a obnova strechy,“ tvrdia štatistici. Smutnou realitou je fakt, že takmer 4 % ľudí nemajú vodovodnú prípojku a 7 % nemá kanalizáciu.