Tragédia otriasla Slovenskom a začala sa debata o tom, či bolo možné tragédii predísť. „Ak išlo o strom, ktorý stál vedľa cesty, určite mal byť nejakým spôsobom udržiavaný a kontrolovaný. Ak to bolo hlbšie v lesnom poraste, tam sa každý strom nedá kontrolovať,“ povedal arborista Michal Zeleňák. Svoju rolu mohol podľa neho zohrať aj ťažký sneh z minulého týždňa, ktorý mohol konáre nalomiť a vietor dokonal skazu.
„Stromy prirodzene vytvárajú suché konáre. Keď začne fúkať, aj z udržiavaného stromu sa môže niečo odlomiť,“ dodal. Podľa bývalého šéfa Mestských lesov Bratislava Vladimíra Kutku však môže byť problém aj inde. Tvrdí, že vedenie pod patronátom primátora M. Valla razí politiku, aby boli mestské lesy súčasťou bezzásahového územia.
Na týchto miestach sa ťaží menej dreva, lenže tým sa znižuje aj prevencia pred možnými pádmi konárov. „Stromy tam treba selektovať, teda robiť ozdravný výrub. Bezzásahové územie je pre ľudí nebezpečnejšie,“ vysvetlil Kutka. Či sa tragédia stala v bezzásahovej zóne, sme sa pýtali Mestských lesov aj vedenia mesta. Do uzávierky sa však nevyjadrili. Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia chlapca na Kolibe.
Kde je bezzásahová zóna?
Martin Vlačiky, predseda OZ Za lepšiu Kolibu
- Neudržiavané miesta určite nie sú v najfrekventovanejších zónach lesoparku, tam sa, naopak, práve z dôvodu bezpečnosti návštevníkov o údržbu veľmi dbá. Preto boli napriklad Mestskými lesmi Bratislava radikálne ošetrené a odstránené stromy nad detským ihriskom na Kamzíku. Bezzásahová zóna je na svahu od televíznej veže smerom na Železnú studienku.