Prezradiť presné miesto však nechcú. Veľkosťou pripomínajú dvojcentovky, no ich hodnota je oveľa vyššia. Je to u nás doposiaľ najväčší hromadný nález! Úspech zožali aj bratia v Česku v okolí Hradca Králové, no tí našli až 102 kusov rímskych republikánskych mincí a jednu domácu keltskú mincu.
Podľa vedúceho archeológa Andreja Žitňana ide o najväčší skupinový nález mincí z obdobia Rímskej republiky. ,,Ide o obdobie, keď bolo naše územie obývané pravdepodobne zvyškami keltského obyvateľstva a spadá do čias tesne pred expanziou Germánov a Rímskej ríše," vysvetlil archeológ.
„Doteraz sme zo Slovenska poznali len individuálne nálezy z takejto starej doby alebo skupinové nálezy z mladších čias, keď sa Rím stal cisárstvom,“ zdôraznil archeológ. Osemnásť mincí z 1. a 2. storočia pred naším letopočtom na tú dobu predstavovalo značnú hodnotu a podľa stavu zachovania boli v obehu aj intenzívne využívané. „Najmladšou a zberateľsky vysoko cenenou je minca Gaia Iulia Octaviana, neskoršieho prvého rímskeho cisára Caesara Augusta, razená približne okolo roku 30 pred naším letopočtom,“ podotkol Žitňan.
Na mieste sa urobili tri dohľadávky a archeológovia už s istotou vedia povedať, že sa tam ďalšie mince tohto typu nenachádzajú a tento nález je kompletný. Samozrejme, tím však pracuje ďalej na nálezoch z iných období. K minciam vytvoria numizmatici odborný popis a celý poklad vystavia v niektorom z múzeí.