V pondelok to vyhlásil hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price, ktorého citovala poľská tlačová agentúra PAP. Na základe mediálneho zákona, ktorému chýba už iba podpis prezidenta a potom sa stane súčasťou zbierky zákonov, vlastníkmi mediálnych spoločností v Poľsku môžu byť iba subjekty sídliace v Európskom hospodárskom priestore (EHS).
Nová legislatíva by donútila americkú spoločnosť Discovery predať svoj väčšinový podiel v TVN, najväčšej poľskej súkromnej televíznej sieti. Patrí do nej aj spravodajský kanál TVN24.
Price na tlačovej konferencii povedal, že Spojené štáty si želajú, aby sa k americkým spoločnostiam všade na svete pristupovalo spravodlivo.
Price tiež vyzval poľského prezidenta Andrzeja Dudu, aby potvrdil svoje skoršie vyhlásenia brániace slobodu prejavu a aby rešpektoval posvätnosť dohôd a spoločné hodnoty, na ktorých sú založené vzťahy medzi oboma krajinami.
Hovorca však odmietol spresniť, ako prijatie mediálneho zákona ovplyvní poľsko-americké vzťahy.
Kritici vidia v novelizácii mediálneho zákona pokus pravicovo-populistickej vlády umlčať spravodajskú stanicu TVN24, ktorá má spomínaných amerických vlastníkov, za jej kritické reportáže.
Poľský vládny kabinet, kde je hlavnou politickou silou strana Právo a spravodlivosť (PiS), tvrdí, že novela zákona ochráni poľské mediálne prostredie pred zahraničnými potenciálne nepriateľskými aktérmi, ako je Rusko.