Dve osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19, jedna nezaočkovaná. Informácie potvrdil hlavný hygienik SR Ján Mikas. Na Slovensku tak máme aktuálne laboratórne potvrdených celkovo sedem prípadov variantu omikron.
Mikas informoval, že prvá osoba sa nakazila v spoločnej domácnosti s osobami, u ktorých už bol omikron laboratórne potvrdený po návrate zo zahraničia. Od začiatku dodržiavala režim karantény a po pozitívnom testovaní domácu izoláciu. Klinický priebeh ochorenia bol ľahký. Druhá osoba bola bez cestovateľskej anamnézy, ochorenie sa prejavilo klinickými príznakmi. Konkrétne išlo o zimnicu a bolesť hrdla. Kontakty boli zabezpečené a testované, pozitívne vzorky budú sekvenované. Tretia, nezaočkovaná osoba, má potvrdenú cestovateľskú anamnézu, na územie Slovenska sa vrátila z Afriky. Karanténa bola dodržaná, pričom ochorenie sa prejavilo príznakmi ako bolesť svalov a bolesť hrdla.
„Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osoby bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek,” uviedol Mikas. ÚVZ preto obyvateľom dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Žiada tiež ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia. Zároveň vyzýva obyvateľov, aby dôsledne dodržiavali protiepidemické opatrenia.
V prípade variantu omikron už odborníci vedia, že miera takzvaných reinfekcií, teda opakovaných infekcií, je vyššia ako pri variante delta. Doterajšie skúsenosti ukazujú, že zaočkovaní alebo prekonaní majú vo väčšine ľahší klinický priebeh. Z hľadiska zabránenia ťažkým priebehom vedúcim k hospitalizáciám zostávajú vakcíny proti omikronu stále účinné, najmä ak príde k posilňujúcej tretej dávke. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však vo svojich stanoviskách opakovane zdôrazňuje, že vzhľadom na vlastnosti variantu omikron je nutné, aby aj kompletne zaočkované osoby dôsledne dodržiavali aj ďalšie preventívne opatrenia. Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) bol variant omikron k 19. decembru 2021 potvrdený v 28 európskych krajinách vrátane Slovenska. Napriek tomu ostáva variant delta stále najrozšírenejším variantom. ECDC na základe modelovania a vlastností nového variantu predpokladá, že sa omikron pravdepodobne stane dominantným variantom v Európskej únii či v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru v priebehu prvých dvoch mesiacov roku 2022.