Radosť kompetentných však narúša blížiaca sa nová mutácia koronavírusu, ktorá narobila poriadny rozruch aj v krajinách, ktoré sú omnoho viac zaočkované ako Slovensko. Nový Čas sa o variante omikron rozprával s popredným odborníkom na epidemiológiu ministerstva zdravotníctva Martinom Pavelkom (37).
Dalo by sa vyčísliť alebo odhadnúť, kedy na naše územie udrie omikron v plnej sile a stane sa dominantným variantom?
- Podobne ako minulý rok v prípade alfa variantu bude hlavným spúšťačom návrat ľudí, ktorí žijú v zahraničí, naspäť domov na sviatky. Predpokladáme masový import omikron prípadov rovnomerne po celom Slovensku a s tým spojený vznik nových ohnísk počas vianočných sviatkov. Rád by som preto poprosil všetkých, ktorí sa budú vracať domov, aby sa tesne pred príchodom otestovali. Bez rozdielu či sú očkovaní, alebo nie. Tiež aby po príchode niekoľko dní limitovali svoje sociálne kontakty.
Vieme jeho príchod spomaliť či oneskoriť, a ak áno, akými opatreniami?
- Omikron variant je zrejme tou najvýznamnejšou hrozbou, akej sme čelili počas doby trvania tejto pandémie. Čas zdvojnásobenia prípadov v Anglicku a Dánsku je každé dva až tri dni. Ani lockdown, ani žiadne iné opatrenia nedokážu štvrtú epidemickú vlnu oddialiť, zastaviť, alebo inak spomaliť pri takejto rýchlosti nárastu prípadov. Sčasti sme to videli už aj pri predošlých vlnách. Čím boli varianty infekčnejšie, tým sa proti nim ťažšie bojovalo. Aktuálne čelíme najinfekčnejšiemu variantu SARS-CoV-2, aký bol kedy detegovaný. Prakticky každý obyvateľ Slovenska sa s omikron variantom dostane do kontaktu v najbližších dvoch mesiacoch. Očkovanie je jediným intervenčným prostriedkom, ktorý dokáže ochrániť zdravie a život nielen nás, ale aj ľudí, s ktorými sme v sociálnom kontakte. Epidemiologické štúdie jasne ukazujú, že osoby, ktoré čerstvo absolvovali prvotné očkovanie, a osoby, ktoré boli boostované treťou dávkou, majú dostatočnú ochranu aj pred omikron variantom.