Do projekcií, ako sa bude omikron správať u nás, treba zrejme zarátať aj veľký rozdiel medzi zaočkovanosťou napríklad v Dánsku, ktoré sprísňuje opatrenia, a u nás. V čom konkrétne a ako veľmi sa môže tento rozdiel prejaviť?
- Riziko ťažkého priebehu a hospitalizácie očakávame u osôb, ktoré nie sú čerstvo zaočkované primárnou očkovacou schémou, nie sú zaboostované alebo COVID-19 ešte neprekonali. Pri všetkých troch parametroch zaostávame za Dánskom. Ako sa toto riziko pretaví do absolútnych čísiel, zatiaľ nie je možné predpovedať. Všetky doterajšie epidemiologické štúdie reportovali efekt vakcín a imunity po prekonaní voči symptomatickému ochoreniu. Omikron variant sa začal šíriť v Dánsku a vo VB prakticky iba predminulý týždeň, za ktorý stihol vyprodukovať menej ako 50 hospitalizácií a iba jedno úmrtie. Bude trvať najmenej ešte 2-3 týždne, kým budeme mať v rukách štatisticky silné dáta, z ktorých budeme vedieť vypočítať riziko hospitalizácie a smrtnosť.
Povedzme si niečo o účinnosti vakcín proti omikronu. Platí, že nový variant je voči nim rezistentnejší a dá sa aj nejako vyčísliť, o koľko?
- V hre sú dva rozličné efekty. Ten prvý je efekt vyvanutia (zníženia) imunity. Postupom času ochranný účinok každej vakcíny klesá. Preto sa pri mnohých vakcínach musíme raz za čas preočkovať. Môžem spomenúť napríklad kliešťovú encefalitídu, kde ochrana po očkovaní trvá iba 3 roky, po ktorých je nutné sa preočkovať tou istou vakcínou. Ten druhý efekt je, že variant omikron nadobudol značné množstvo mutácií, vďaka ktorým vie obísť imunitu nadobudnutú po očkovaní alebo po prekonaní. Zaujímavým faktom je, že čerstvo po primárnom očkovaní dvomi dávkami mRNA vakcíny je ich ochranný efekt dokonca o trošku vyšší ako po boostovaní treťou dávkou. Toto hlásia Briti. Zhruba po dvoch až troch mesiacoch však ochranný efekt prudko klesá na 40 %.
Čo s tým vie spraviť tretia dávka?
- Po tretej booster dávke je ochranný efekt vakcíny voči symptomatickému ochoreniu okolo 76 %. Ochrana proti ťažkému priebehu bude oveľa vyššia, nevieme ju však zatiaľ vyčísliť, lebo sme ešte len na začiatku štvrtej vlny a kohorta pacientov v nemocniciach nie je štatisticky silná.
Dalo by sa to chápať aj tak, že tí, ktorí sa teraz zaočkujú treťou dávkou, suplujú v istom zmysle prácu na splošťovaní krivky aj za tých, ktorí sa odmietajú zaočkovať prvou dávkou?
- Toto už neplatilo ani v prostredí delta variantu. Hranica kolektívnej imunity je okolo 85 % z celej populácie. To znamená, že by sme museli zaočkovať každého jedného dospelého človeka. To, že sa pred vírusom „schovám“, mohlo platiť ešte v prostredí pôvodného wuhanského typu, nie však v prostredí nových variantov. Každá nezaočkovaná osoba sa vírusom nakazí. Rozdiel je v tom, že kým očkovanie je bezpečnou formou nadobudnutia imunity, nezaočkované osoby roztáčajú ruletu o svoje vlastné zdravie a životy.
Dá sa už teraz uvažovať nad tým, aká dlhá bude imunitná odpoveď po tretej dávke a či a v akom časovom horizonte budeme, dajme tomu, potrebovať aj štvrtú?
- Z izraelských dát vieme, že po tretej dávke nedochádza k významnému vyvanutiu (zníženiu) imunity v prostredí delta variantu ani po šiestich mesiacoch. To, ako dlho sa bude imunitná odpoveď držať v prostredí omikron variantu, podľa mňa ani nie je relevantné. Rýchlosť, akou sa omikron variant šíri, znamená, že štvrtá epidemická vlna bude veľmi krátka, ale zato veľmi intenzívna. Čím je reprodukčné číslo vírusu vyššie, tým rýchlejšie sa nákaza rozšíri v populácii, avšak rovnako rýchlo aj vyčerpá svoj rezervoár susceptibilných osôb. Briti odhadujú, že v stredu sa vo Veľkej Birtánii nakazilo za jeden deň až 200 000 ľudí a v nedeľu to bol jeden milión. Nie všetky nákazy sa stanú započítanými prípadmi. Zhruba polovica infekcií je asymptomatická, a teda nebude nikdy započítaná. V konečnom dôsledku však aj ľahké a asymptomatické infekcie znamenajú, že vírus vyčerpáva svoj rezervoár susceptibilných osôb. Pri takejto dynamike rastu by Briti mohli mať po štvrtej vlne už vo februári. Očkovanie však má ten najväčší zmysel. A je to ochrana.
Hovoríte, že jednou z charakteristických čŕt omikronu je vysoký počet reinfekcií, teda opätovného nakazenia sa ľudí, ktorí už covid prekonali. O akých číslach hovoríme a ako by sa mali títo ľudia proti tejto hrozbe brániť?
- Predošlé prekonanie ochorenia COVID-19 v prostredí delta variantu poskytuje 75 % ochranu pred symptomatickým ochorením v prostredí omikron variantu v JAR. Je zaujímavé, že presne taký ochranný efekt má aj tretia booster dávka podľa britských štúdií. Kým očkovanie je prakticky bez rizík, prekonanie so sebou prináša vysoké riziko dlhodobých následkov na zdraví. Pri takejto voľbe kto by si nechcel vybrať očkovanie?