Už ďalšie „koronové“ Vianoce sú možno milou príležitosťou na oprášenie tradícií našich starých mám. Ktoré dodržiavate vy?
K štedrovečernému stolu si mali naši predkovia sadať vždy pomerení, museli vedieť odpustiť a požiadať o odpustenie. „Vždy si obliekli nové šaty a na stole bol obrus tkaný alebo vyšívaný bielou niťou,“ vysvetľuje etnologička Katarína Nádaská. Cesnak a mak mali dôležitú úlohu, pripisovala sa im schopnosť odpudzovať démonické bytosti. Aj dnes sa ešte jedia ako predjedlo oplátky s medom a cesnakom. Podľa etnologičky k nám kapor a šalát prišli až po roku 1945. Poznáte zvyky, ktoré sa u nás dodržiavali predtým?
1. Šupina z kapra
Vkladá sa pod obrus počas štedrej večere. Šupina mala zabezpečiť peniaze v rodine na budúci rok a aby ich ešte viac pribudlo. Mnoho ľudí si šupinu dáva aj do peňaženky, aby sa im peniaze rozmnožili a bolo ich dostatok.
2. Orech v rohu
Takmer každý Slovák má na stole počas štedrej večere orechy, ktoré sa hádzali do kútov v byte alebo v dome. Zabezpečiť mali rovnakú.
3. Hviezdička v jablku
Náhodne sa vybralo jedno jablko, ktoré sa rozrezalo priečne na polovicu. Pokiaľ bola uprostred hviezda, znamenalo to pre rodinu šťastie a zdravie. Jabĺčko sa potom rozkrojilo tak, aby sa z neho ušlo každému členovi rodiny. Ak však bol stred v tvare kríža, rodinu čakala choroba alebo smrť
4. Cesnak na stole
Taktiež nemôže chýbať nikomu na stole. Ide o najúčinnejší prírodný liek, ktorý má zabezpečiť rodine pevné zdravie počas celého nasledujúceho roka.
5. Umývanie vo vode
Umývanie sa vo vode s peniazmi alebo jablkom by malo priniesť bohatstvo, zdravie a lásku.
6. Hádzanie topánky
Počas vianočných sviatkov hádzali slobodné dievčatá topánku za hlavu smerom k dverám. Pokiaľ špička smerovala k dverám, išlo o znamenie, že sa do roka vydá. Ak však smerovala k dverám päta, dievča by zostalo rok slobodné.
7. Zákaz vyhadzovania
Zo stola počas štedrej večere sa nemohlo nič vyhodiť. Zvyšky z tejto večere pomáhali neskôr chorému dobytku. Každý musel byť najedený, inak by vystavil rodinu nebezpečenstvu.
8. Vianočné pečivo
Gazdiná ho musela mať dokončené pred východom slnka, aby bolo prichystané pre koledníkov. Kuchárka si po vymiesení cesta utierala ruky o stromy, aby dobre rodili.
9. Pôst
Ten sa musel dodržiavať, pokiaľ nevyšla na oblohe prvá hviezda. Má pripraviť človeka na veľkú oslavu narodenia Ježiša. Pripomína, že na svete sú aj chudobní a hladní, ktorým treba pomáhať. Dosýta sa v ten deň možno najesť len raz.
10. Med a cesnak
Hlavná gazdiná, ktorá pripravila večeru, spravila krížik na čelo strúčikom cesnaku namočeným do medu všetkým svojim deťom a manželovi.
11. Prestreté pre jedného navyše
Jeden tanier sa prestieral pre náhodného hosťa. Ide o symbol spolupatričnosti a milosrdenstva, aby ste mohli pohostiť pocestného. Niektorí ľudia však takto prestierali pre zosnulých členov rodiny.
Čo bolo na stole okrem jedla
- sekera – aby bolo zdravie ostré, železné a silné
- reťaz – naznačovala, že rodina je silné puto a že sa k nej môžete vždy vrátiť
- otiepka slamy – pripomínala príchod Krista na svet
Zvykov a tradícii máme omnoho menej
Katarína Nádaská, etnologička
- Na východnom Slovensku mávali na štedrú večeru až 12 jedál, ako je mesiacov v roku. Na západnom a strednom len štyri-päť. Dnes nám už zo zvykov ostali len ryba a polievka, ktorá bola v každom regióne iná. Ani toľko jedál sa už nerobí, ale vyberá sa aspoň niekoľko.