Tradičné odpaľovanie počas jazdy vlakom sa pre pandémiu nekonalo. Skauti pracujú na alternatívnych spôsoboch doručenia svetla po celom Slovensku. Na interaktívnej mape zverejnenej na webe pribúdajú informácie o dostupnosti svetla v najbližších dňoch. Skauti upozorňujú, že pri odpaľovaní treba dbať na bezpečnosť.
"V aktuálnej situácii sa snažíme k tejto iniciatíve pristupovať s ohľadom na všetky aktuálne platné pravidlá a obmedzenia s dôrazom na bezpečnosť," skonštatoval koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák.
Informácie o dostupnosti Betlehemského svetla pribúdajú na interaktívnej mape na www.betlehemskesvetlo.sk/mapa. Aktuálne obsahuje niekoľko desiatok lokalít, na ktorých je svetlo dostupné a ľudia si ho môžu prísť odpáliť. Medzi najrozšírenejšie miesta, kde pre verejnosť horí, patria kostoly, skautské domy, mestské úrady či rôzne stanovištia v exteriéri miest a obcí.
Mapa s miestami, kde je možné si svetlo odpáliť, je dostupná aj v novej aplikácii s názvom Betlehemské svetlo. Okrem skutočného Betlehemského svetla je tiež možné si v aplikácii zapáliť jeho virtuálny variant.
Skauti upozorňujú, že pri odpaľovaní netreba zabúdať na správne nasadené rúško alebo respirátor, bezpečnú vzdialenosť i bezkontaktnosť. Pre odpálenie plamienka je nevyhnutné priniesť si vlastný lampáš či sviečku chránenú pred vetrom. Sviečka aj lampáš majú byť v dostatočnej vzdialenosti od horľavých predmetov, plamienok treba mať pod kontrolou a priestor, hlavne v prípade olejových lámp, dobre vetraný.
Skauti sa aj tento rok pokúsili vyniesť Betlehemské svetlo na Lomnický štít, ktorý je najvyššie položeným pracoviskom a obývaným miestom na Slovensku. Poveternostné podmienky v nedeľu 19. decembra vyneseniu svetla nepriali a silný vietor vyradil lanovky z prevádzky.
Tohtoročnú púť Betlehemského svetla začali skauti na Slovensku 11. decembra prevzatím od rakúskych skautov. Prezidentka Zuzana Čaputová si svetlo prevzala 13. decembra.