Najvyšší súd neskôr v iných konaniach dospel k záveru, že nie každá krádež v núdzovom stave má byť postihovaná prísnejšie. Pokiaľ nesúvisí s mimoriadnou situáciou, ako je to napríklad pri krádeži respirátorov alebo dezinfekčných prostriedkov, je možné ukladať bežné tresty.
Práve preto bývalá ministerka spravodlivosti Benešová navrhla vo februári Najvyššiemu súdu, aby rozsudky oboch súdov zrušil a vec vrátil na nové prerokovanie mestskému súdu.
"Zmyslom a účelom ustanovenia zákonníka podľa môjho názoru nie je postihovať zvýšenou trestnou sadzbou všetky krádeže, ku ktorým dôjde v čase núdzového stavu, ale iba také krádeže, ktoré sa vyznačujú vyššou mierou spoločenskej škodlivosti s ohľadom na ich bližšiu súvislosť s núdzovým stavom," uviedla Benešová.
Kalina bol jedným z prvých, ktorému súdy za drobnú krádež uložili väzobný trest pre to, že ju spáchal v čase núdzového stavu. Jeho prípad nie je jediný, ktorý Najvyšší súd vrátil znova na prerokovanie. Vo viacerých prípadoch sa pritom angažovala práve exministerka Marie Benešová.