Vyplýva to z výsledkov v poradí druhého výberového štatistického zisťovania EU SILC MRK 2020, ktoré zverejnil Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v spolupráci so Štatistickým úradom SR. TASR o tom informoval Michal Šľachta z Kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.
Dáta ukázali, že 58 percent domácností z marginalizovaných rómskych komunít žije v nevyhovujúcom bývaní, teda má napríklad príliš tmavý byt, zatekajúcu strechu, vlhké steny alebo zahnívajúce okenné rámy či podlahy, chýbajúcu kúpeľňu alebo splachovacie WC v byte.
Až 88 percent obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít žije v preľudnených domácnostiach, teda v rámci obydlia nemajú k dispozícii minimálny počet izieb podľa definície Eurostatu o preľudnenosti domácností.
V rámci zisťovania EU SILC MRK 2020 sa zamerali aj na otázky týkajúce sa diskriminácie Rómov či dosahov pandémie nového koronavírusu v rámci prvej vlny na rómske komunity. Takmer 20 percent domácností v marginalizovaných rómskych komunitách uviedlo zhoršenie finančnej situácie počas trvania krízy, ktorá priamo súvisí s pandémiou. Ďalších osem percent domácností indikovalo zhoršenie finančnej situácie bez súvislosti s krízou.
Najčastejším dôvodom zhoršenia finančnej situácie v súvislosti s covidovou krízou je znížený dopyt po pomocných prácach (30 percent), strata pracovného miesta (27 percent), respektíve skrátenie pracovného času, prípadne obmedzenie výkonu, napríklad pri aktivačných prácach (18 percent).
Riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR Róbert Vlačuha uviedol, že vzorka EU SILC MRK, do ktorej bolo zaradených viac ako 1000 domácností v 70 obciach, je reprezentatívna pre približne 288.000 Rómov žijúcich v osídleniach, respektíve v obciach s majoritným zastúpením Rómov.
Tento rok sa v spolupráci s Agentúrou Európskej únie pre základné práva táto vzorka zvýšila o ďalších 250 domácností, ktoré sú reprezentatívne pre takmer 72.000 Rómov žijúcich integrovane.
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ján Hero dodal, že ide "o významný zdroj údajov o životných podmienkach rómskych komunít na Slovensku, ktorý môžeme využiť pri meraní pokroku v životnej úrovni tejto zraniteľnej skupiny obyvateľov a napĺňaní cieľov novoprijatej Stratégie pre rovnosť, inklúziu a participáciu Rómov do roku 2030.