Vyjadrili sa tak zdravotnícki experti. Denné prírastky prípadov sú notoricky nespoľahlivé, keďže ich môže ovplyvniť nerovnomerné testovanie, oneskorené hlásenia a ďalšie výkyvy, upozorňuje agentúra AP. Ponúkajú však podľa nej provokatívny náznak, i keď zatiaľ ani zďaleka konečný, a to, že nákazy variantom omikron by mohli po prudkom náraste rýchlo ustúpiť.
Keďže Juhoafrická republika ako prvá identifikovala variant omikron a ocitla sa v prvej línii vlny nákaz týmto variantom, sleduje ju celý svet v snahe nájsť akékoľvek náznaky, ako by to mohlo dopadnúť s cieľom pochopiť, čo by mohlo nasledovať.
Po takmer 27-tisíc nových prípadoch, ktoré krajina hlásila minulý štvrtok, klesol v utorok prírastok na približne 15 400. Provincia Gauteng, ktorá je so 16 miliónmi obyvateľov najľudnatejšia v krajine, registruje už dlhšie stabilný pokles.
„Pokles nových prípadov na celonárodnej úrovni v spojení s pokračujúcim poklesom v provincii Gauteng, ktorá bola celé týždne centrom tejto vlny, naznačuje, že sme za vrcholom,“ konštatovala pre agentúru The Associated Press Marta Nunes z University of Witwatersrand. „Bola to krátka vlna ... a dobrá správa je, že nebola veľmi vážna z pohľadu hospitalizácií a úmrtí,“ dodala.
Provincia Gauteng zaznamenala v polovici novembra prudký nárast nových prípadov nákazy a vedci, ktorí sa venujú sekvenovaniu vzoriek, čoskoro identifikovali nový variant koronavírusu. Výrazne nákazlivejší variant omikron sa v Juhoafrickej republike stal dominantným, pričom od polovice novembra mu pripisujú až 90 % prípadov.
Variant sa rýchlo rozšíril po svete a medzičasom sa stal dominantným aj v ďalších krajinách. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie jeho prítomnosť dosiaľ potvrdilo najmenej 89 krajín.
Odborníci však upozorňujú, že je stále v hre niekoľko faktorov, ktoré treba sledovať. Pozitivita v Juhoafrickej republike sa drží na úrovni 29 %, zatiaľ čo začiatkom novembra dosahovala len dve percentá, čo naznačuje, že vírus sa v populácii stále vyskytuje v relatívne vysokých hladinách. Začína sa tiež obdobie sviatkov a ľudia budú cestovať za rodinami, čo môže podporiť šírenie omikronu v Juhoafrickej republike aj okolitých krajinách.