Známy paleontológ Martin Kundrát (52) uskutočnil na prelome septembra a októbra doteraz najväčšiu dinosaurologickú výpravu v histórii slovenských vedcov. Skoro tri týždne strávil s kolegami v lone uzbeckej púšte Kyzylkum. Neodradili ho ani 30-stupňové výkyvy počasia a odmenou boli stovky artefaktov, ktoré bude trpezlivo skúmať. Múzeum v Taškente už pre jeho nálezy vyčlenilo špeciálne miesto.
Paleontológ Martin Kundrát (52) objavil miesto posledného odpočinku pravekých živočíchov. Po ich stopách sa s podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja SR vybral do Uzbekistanu. „Miestom doteraz najväčšej dinosaurologickej expedície v histórii Slovenska bola centrálna časť púšte Kyzylkum. Za podporu ďakujem nášmu mimoriadnemu veľvyslancovi Jánovi Bórymu,“ vysvetľuje Kundrát. „Máme za úlohu vytvoriť prvú národnú reprezentatívnu vzorku pravekej fauny na území Uzbekistanu. Nálezy už majú miesto v novom špeciálnom múzeu v Taškente,“ pochválil sa.
Smelý vedec sa nenechal odradiť ani extrémnym výkyvom teplôt. So slovenskými a uzbeckými kolegami si priamo v púšti postavili jurtu, tradičný prístrešok miestnych. „Keď sme prišli, bolo horúco, až 33 stupňov. Po dvoch dňoch teplota vplyvom sibírskeho vetra klesla až na bod mrazu,“ spomína slovenský Indiana Jones na svoju výpravu s tým, že najbližšie mesto bolo vzdialené dve hodiny cesty.
„Každý deň sme sa presúvali autami k nálezisku a ručne preosievali usadeniny. Našli sme ostatky rýb, plazov aj cicavcov, medzi nimi vyše 100 zubov dinosaurov a ďalších 100 zubov žralokov. Žili tu pred 90 miliónmi rokov. Vtedy sa rodili základy súčasnej fauny,“ nadchýna sa Kundrát. Momentálne začína skúmať prvé artefakty, ktoré už dorazili do Košíc. Napriek tomu neotáľa a pracuje na príprave ďalších expedícií do Uzbekistanu, ktoré grantom podporila aj významná organizácia UNESCO.