V prípade mimoriadne zlej situácie, ktorá môže nastať, chcú pacientov prijímať aj mimo nemocníc v špeciálne vyčlenených zariadeniach. Ministerstvo očakáva v prvých mesiacoch minimálne 25 000 hospitalizácií, a preto plánuje vytvárať nové „núdzové zdravotnícke zariadenia“, kde budú poskytovať základnú zdravotnú starostlivosť alebo triediť pacientov. Každé nové zariadenie má poskytovať stovky lôžok a budú v nich pôsobiť medici pod dohľadom lekárov a sestier.
„Je potrebné zdôrazniť, že ide o núdzové riešenie s poskytovaním veľmi bazálnej zdravotnej starostlivosti na úrovni vojnovej medicíny a nie o zvýšenie nemocničných kapacít,“ povedal Lengvarský. Vyrásť by mali v čase, keď sa počet hospitalizovaných bude blížiť k štyrom tisíckam. Do nemocníc sa tak dostanú najmä horšie prípady covidu. „Aj keby sa potvrdilo, že variant omikron má ľahší klinický priebeh, v absolútnych číslach môže mať stále extrémny dosah na zdravotnícky systém pre schopnosť vyprodukovať oveľa väčšie množstvo infekcií v krátkom čase,“ píše ministerstvo.
„Pri realistickom scenári šírenia predpokladáme maximálne príjmy do nemocníc v priebehu februára 2022, ako aj dosiahnutie vrcholu počtu hospitalizovaných pacientov (resp. dopytu po lôžkach) na úrovni okolo 6 000 pacientov,“ dodáva ministerstvo. V súčasnosti sú v nemocniciach pod tri tisícky ľudí v jednom čase. „Bude tak možné výrazne efektívnejšie triediť pacientov, urýchlene poskytnúť základnú zdravotnú starostlivosť (kyslík a farmaceutickú liečbu), a tým rýchlejšie uvoľniť vozidlá ZZS pre ďalšie výjazdy,“ konštatuje Lengvarský s tým, že logistickú podporu a pomocný personál zabezpečí armáda.