Ľudia nakazení práve týmto variantom navyše podľa vedcov vykazujú typické covidové symptómy len v 50 percentách prípadov. S akými komplikáciami sa teda stretáva tá druhá polovica?
Ako informuje český Blesk, britskí vedci na mapovanie symptómov a priebehu choroby už niekoľko mesiacov používajú aplikáciu ZOE, do ktorej môžu používatelia zadávať svoje skúsenosti s covidom. Na základe týchto dát potom vyhodnocujú, na ktoré príznaky si treba dať pozor. Vďaka aplikácii nedávno prišli k zisteniu, že typickú stratu čuchu a chuti, horúčky a kašeľ hlási len polovica tých, ktorí sa nakazili rýchlo sa šíriacou mutáciou omikron.
Zatiaľ medzi päť najčastejších symptómov mutácie omikron je nádcha, bolesť hlavy, únava, kýchanie a škrabanie v krku. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb na zoznam patria aj zapchaté nosné dutiny. Príznaky si na rozdiel od nákazy deltou môžeme všimnúť už počas prvých 48 hodín, experti ale upokojujú, že zatiaľ vo väčšine prípadov ide o veľmi ľahký priebeh.
Podľa lekárov v južnej Afrike, ktorí sa starajú o pacientov s omikronom, sú najčastejšie tieto príznaky: škrabanie v krku, ľahká bolesť svalov, extrémna únava, suchý kašeľ a potenie, hlavne v noci. „Také nočné potenie, že musíte vstať a prezliecť sa do iného oblečenia," povedal počas rozhovoru s televíziou ITV lekár Amir Khan. „A toto je dôležité. Je dôležité, aby sme tieto príznaky mapovali, pretože ak sa máme stretávať s omikronom, tak musíme celosvetovo testovať ľudí s týmito symptómami,“ dodal Khan.