Výbor lekárov, ktorý je súčasťou prodemokratického hnutia, informoval, že bezpečnostné sily v sobotu použili slzotvorný plyn aj v okolí nemocníc, pričom zaútočili na lekárov, ako aj na zranených. Sudán, jedna z najchudobnejších krajín sveta, má za sebou dlhú históriu vojenských prevratov a od získania nezávislosti v roku 1956 zažíva obdobia demokratickej vlády len ojedinele.
Podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí na budúci rok bude humanitárnu pomoc v Sudáne potrebovať viac ako 14 miliónov ľudí, čo je zhruba tretina obyvateľov krajiny. Je to najvyšší podiel na pomoc odkázaného obyvateľstva za posledných desať rokov.
Vojenský prevrat v Sudáne sa odohral 25. októbra, keď generál Abdal Fattáh Burhán zosadil vládu, zadržal civilné vedenie krajiny na čele s premiérom Abdalláhom Hamdúkom a vyhlásil v krajine výnimočný stav.
Burhán zadržiaval Hamdúka niekoľko týždňov v domácom väzení, ale 21. novembra ho vrátil do funkcie na základe dohody sľubujúcej voľby v júli 2023. Tento krok nahneval mnohých Hamdúkových prodemokratických priaznivcov, podľa ktorých Hamdúk takto poskytuje Burhánovmu prevratu závoj legitimity.