Podľa českých vládnych predstaviteľov však Zeman vo svojom posolstve šíril aj dezinformácie, informovali spravodajské portály Novinky.cz a iDnes.cz. "Nebol to dobrý rok," zhodnotil Zeman, ktorý zároveň prirovnal Európsku zelenú dohodu k zelenému náboženstvu.
"Musíme sa vyslobodiť zo zeleného údelu pre Európu, ktorý je hlavným dôvodom rastu cien energií," uviedol Zeman, podľa ktorého Green Deal zakazuje od roku 2030 kúrenie plynom a od roku 2035 jazdenie na automobiloch so spaľovacím motorom.
Na toto tvrdenie však reagovali viacerí českí politici a predstavitelia vlády vrátane českého vicepremiéra Ivana Bartoša, či predsedkyne českej Snemovne Markéty Pekarovej Adamovej, ktorí ho označili za nepravdivé. Podľa Bartoša výpovedná hodnota Zemanovho posolstva klesla práve pre "šírenie dezinformácie o zákaze plynu v roku 2030".
Zeman okrem toho vo svojom vianočnom posolstve podporil aj povinné očkovanie proti koronavírusu, o ktorom je presvedčený, že je "najjednoduchšou cestou k potlačeniu pandémie". Inšpiráciu v tejto súvislosti vidí v Rakúsku, ktoré tento rok zaviedlo povinné očkovanie pre všetkých svojich obyvateľov. Český prezident tiež obvinili v posolstve organizáciu NATO z toho, že odchodom z Afganistanu prispela k zhoršeniu svetovej bezpečnosti.
Vo vianočnom posolstve reagoval Zeman aj na tohtoročné české parlamentné voľby, pričom ocenil ich priebeh i bývalú vládu premiéra Andreja Babiša. Zároveň však vyzval k tomu, aby nová česká vláda súčasného premiéra Petra Fialu dostala sto dní "hájenia", počas ktorých je vláda tradične hájená pred kritikou opozície.
Miloš Zeman sa rozhodol vrátiť k vianočnému posolstvu po vzore prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Upustil tak od novoročného prejavu, ktorý mal naposledy v roku 2013 jeho predchodca Václav Klaus. Novoročný termín prezidentského prejavu zvolil komunistický prezident Klement Gottwald, pripomína iDnes.cz