Momentálne oproti plánu síce splnenie niektorých, ako napríklad súdna mapa, reforma vysokého školstva alebo výdavkové stropy, mešká, stále je to však v limite. V rozhovore pre TASR to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).
"Podmienka je taká, že musíme mať tie míľniky splnené predtým, ako požiadame o platbu," pripomenul premiér s tým, že napríklad reforma vysokého školstva alebo súdna mapa sú blízko k schváleniu. Vládny kabinet musí tieto zákony odobriť najneskôr 12. januára 2022, aby mohli ísť 14. januára do parlamentu, kde ich poslanci prerokujú na februárovej a marcovej schôdzi. "To znamená, že termíny sa dajú stihnúť. Na konci marca budú zákony schválené a v takom prípade je míľnik naplnený. V apríli sa potom môže podať žiadosť o platbu a všetko je v poriadku," zhrnul premiér.
Poznamenal, že vláda pracuje na tom, aby sa tento scenár naplnil. "Je celkom realistický, takže omeškanie, na ktoré upozorňuje dnes semafor plánu obnovy, sa dobehne," okomentoval.
Premiér v tejto súvislosti povedal, že napríklad k vysokoškolskému zákonu mal niekoľko rokovaní ako s ministerstvom školstva, tak aj na úrovni strategickej rady plánu obnovy. "Rokovali sme niekoľkokrát aj so zástupcami študentov, aj so zástupcami rektorov a s ministerstvom školstva," podotkol Heger. Rokovania sa realizovali aj k súdnej mape. "Takže veľmi intenzívne investujem aj so svojím tímom na úrade vlády veľa úsilia a času do toho, aby sme reformy nastavili dobre, aby to bolo to najlepšie pre Slovensko a zároveň, aby sme to stihli včas," uzavrel premiér.
V rámci plánu obnovy plánuje Slovensko žiadať o peniaze Európsku komisiu (EK) dvakrát ročne. Predtým, ako Slovensko podá žiadosti o platbu, musí splniť stanovené míľniky. V prvej žiadosti chce Slovensko pýtať 458,3 milióna eur, pričom podľa semaforu plánu obnovy zatiaľ hrozí výrazné omeškanie alebo nesplnenie pri troch míľnikoch zo 14. V druhej žiadosti počíta Slovensko s 814,7 milióna eur, pričom tu sa zatiaľ očakáva malé oneskorenie len pri optimalizácii siete nemocníc. Tá však už parlamentom prešla.