Stalo sa tak v čase, keď hinduistické organizácie s väzbami na stranu indického premiéra Naréndry Módího kongregáciu obviňujú, že sa pod rúškom charity snažia obrátiť chudobných hinduistov na kresťanstvo, čo kongregácia popiera. Vláda Naréndry Módího odmietla vydať rádu Misionárky lásky povolenie na základe zákona o príspevkoch zo zahraničia po tom, čo zistila "nežiaduce vstupy", uviedlo ministerstvo vnútra bez ďalších podrobností.
Ministerstvo však odmietlo skoršie tvrdenie šéfky vlády indického štátu Bangla Mamaty Banerdžíovej, že indický kabinet zmrazil bankové účty kongregácie. Banerdžíová, hlasná kritička Módiho vlády, napísala na twitteri, že 22.000 pacientov, o ktorých sa pracovníčky charity starajú, zostali bez jedla a liekov. Federálna vláda ale tvrdí, že charitatívna organizácia sama požiadala banku o zmrazenie účtov.
K sporu dochádza niekoľko dní po tom, čo skupiny hinduistických fundamentalistov narušili v častiach Indie kresťanské bohoslužby. Odkedy sa v Indii v roku 2014 Naréndra Módí ujal úradu premiéra, posilnili pravicové hinduistické skupiny svoje pozície, uvádza Reuters. Útoky na náboženské menšiny zdôvodňujú snahou zabrániť náboženskej konverzii. Hinduisti tvoria v Indii drvivú väčšinu, zatiaľ čo kresťania len niečo málo cez dve percentá populácie.
Rímskokatolícka misionárka albánskeho pôvodu Matka Tereza, ktorá pôsobila predovšetkým v Indii, založila poriadok Misionárky lásky v roku 1950. Pre svoju nezištnú činnosť v prospech chorých a chudobných nielen v Indii sa stala stelesnením milosrdenstva; bola ocenená radom vyznamenaní, vrátane Nobelovej ceny za mier, a po svojej smrti bola v septembri 2016 vyhlásená pápežom Františkom za svätú.
Jej kongregácia združuje cez 3000 mníšok, ktoré po celom svete prevádzkujú hospice, komunitné kuchyne, školy alebo domovy pre opustené deti.