Ako vysvetľujú, že rovnakú sumu dostala firma so šiestimi sviňami ako napríklad firma Agroris, ktorá chová 700 prasníc a ročná produkcia ošípaných je na úrovni 24-tisíc kusov? „Pomoc bola smerovaná na farmu, nie na kusy chovaných ošípaných. Podpora bola vypočítaná automaticky na základe vzorca, ktorý sme pripravili v spolupráci s NPPC tak, aby bola odbúraná možnosť subjektívne vstupovať do rozhodovania o výške podpory,“ dodali s tým, že hlavným kritériom bolo pásmo zasiahnutia africkým morom, vplyv COVID-19, počet fariem a podiel produkcie umiestnený na slovenskom trhu. Do schémy sa zapojilo 86 chovateľov s viac ako 120 farmami. Minister Vlčan napriek tomu dal preveriť, či podpora firmy Rimanec bola vyplatená v zmysle stanovených podmienok.
Štátny tajomník Milan Kyseľ priznáva, že spoločnosť Rimanec zakladal ako rodinné gazdovstvo, ktorého sa vzdal, keď šiel do politiky. „To však spoločnosť, ktorú vedú môj syn a manželka, nevylučuje zo žiadnej formy pomoci, ak splnia podmienky,“ konštatoval Kyseľ. Odmieta, že by tvoril stratégiu podpory pre chovy ošípaných, alebo do nej zasahoval. „Syn sa ma pýtal, či sa môže prihlásiť, a ja som odpovedal, že pokiaľ spĺňa podmienky, tak určite áno. O výške pomoci som sa dozvedel až od syna,“ dodal.
Dotácie kritizuje opozičný Hlas. „Necelé dva roky vlády OĽaNO sa zapíšu do histórie ako vôbec najkorupčnejšie obdobie v histórii Slovenska. To, že za vlády OĽaNO zaknihuje Slovensko aj najdrahšie svine v histórii, prekračuje aj najčernejšie očakávania,“ povedal poslanec Róbert Puci.
Vysoká podpora niektorých fariem je problematická
Peter Polák, výkonný riaditeľ SACHO (Slovenská asociácia chovateľov ošípaných)
- Pravidlá dotačnej výzvy sme vopred nevedeli a boli len naznačené, doteraz presne nevieme, aké pravidlá použili pri rozdeľovaní tejto podpory napriek tomu, že sme ich od ministerstva žiadali. Máme komunikáciu so zamestnancom ministerstva, kde nám vysvetľuje algoritmus prerozdeľovania, ale najdôležitejšie detaily neobsahovala. Ešte sme žiadali od ministerstva, aby zverejnili nielen algoritmus, ale aj poberateľov, čo sme tiež nedosiahli. Z centrálneho registra zmlúv sme sa to nakoniec dozvedeli. To, že sa tam objavila aj bývalá firma štátneho tajomníka, ma neprekvapuje, a v prípade, že naozaj choval ošípané, je to v poriadku. Či je táto suma adekvátna, to už nechám na posúdenie iným. Z verejných zdrojov sa dá dozvedieť počet prasníc, na ktoré firma poberala podporu z inej schémy a podľa nej boli podporené 4 prasnice. Koľko choval výkrmových ošípaných, neviem povedať, lebo to sa nemám odkiaľ dozvedieť oficiálnou cestou. Problematická je vysoká podpora niektorých fariem, ktoré majú minimálny vplyv na zabezpečenie potravinovej sebestačnosti či plnenie daňovej povinnosti.