Biden žiadosť ruského prezidenta prijal, keďže podľa neho "priamy dialóg medzi lídrami nemožno ničím nahradiť", uviedla Horneová. Hovorkyňa dodala, že Bidenova administratíva podniká intenzívne diplomatické kroky v spolupráci so spojencami a partnermi v Európe v reakcii na zvyšovanie ruskej vojenskej prítomnosti na hraniciach s Ukrajinou.
Predstavitelia USA podľa Horneovej v tejto súvislosti už rokovali s NATO, Európskou úniou, Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) či krajinami Bukureštskej deviatky, ktorej členom je aj Slovensko. Rusko v priebehu decembra požiadalo USA a NATO o bezpečnostné záruky, pričom žiada predovšetkým zastavenie rozširovania Aliancie smerom na východ.
Bilaterálne diplomatické rokovania medzi USA a Ruskom o situácii na hraniciach s Ukrajinou i ruskej žiadosti o bezpečnostné záruky sú naplánované na 10. januára v Ženeve. Biden a Putin rokovali prostredníctvom videohovoru pred troma týždňami.
Americký prezident varoval svojho náprotivka, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu sú USA pripravené uvaliť na Rusko rozsiahle sankcie a posilniť svoju vojenskú prítomnosť na východnom krídle NATO. Putin zase upozornil, že jeho krajina bude nútená reagovať na prípadné ďalšie rozširovanie Aliancie smerom na východ, pričom osobitne spomenul Ukrajinu a Gruzínsko.