Príbeh sa začal na Veľkonočnú nedeľu v roku 1939. Do Bíne pricestoval z Budapešti známy grafik a maliar Koloman Moskó. Jeho pozornosť upútali pred kostolom a miestnou krčmou stojaci sviatočne oblečení mládenci a dievčatá. „Pohotovo ich svojím fotoaparátom zvečnil a po návrate domov film vyvolal. Spozornel, keď na jednom z portrétov uvidel mimoriadne pekné, len 16-ročné dievča. Bola to Valika Rudasová, žiačka tamojšej obecnej školy,“ prezradil riaditeľ múzea v Želiezovciach Pavel Polka.
V tom istom roku strávil maliar necelé dva týždne v Bíni, kde denne dve až tri hodiny usilovne pracoval, aby namaľoval Valikin portrét. Ten sa napokon v roku 1940 objavil na bankovke v hodnote 2 pengő. „Za to Maďarská národná banka poslala jej otcovi 1 000 pengő ako odmenu za jej podobizeň na bankovke. Na to obdobie to bola vysoká suma. Za väčšiu časť z nej si Valika kúpila kompletný nábytok do obývačky,“ dodal P. Polka. Jej portrét sa potom opäť objavil i na devalvovaných bankovkách s povojnovým dátumom 1945 v hodnote 100 000 pengő, ba aj o rok neskôr na bankovkách s inou nominálnou hodnotou.
Ďalšou krásavicou z Bíne, ktorej portrét zdobil maďarské bankovky z roku 1939, bola Julianna Csonka. „Vtedy mala asi 18 rokov a bola veľmi pekná. Dožila sa 63 rokov, ako mama bola skvelá. Podobizeň mala na bankovke 5 pengő, ale koľko za to dostala, neviem. Doma som objavil asi 2 000 pengő, takže toľko jej za to zrejme dali,“ zaspomínal si na mamu syn Štefan Bugárdi (59).Hyperinflácia pengőMaďarské pengő bolo po nahradení koruny jednotkou meny Maďarska od roku 1927 do 1946, keď bolo nahradené forintom. V čase, keď sa dievčatá dostali na bankovky s nominálnou hodnotou 2 a 5 pengő, bol mesačný plat lekára asi 230 pengő. Preto si aj mohla Valika zo štedrej odmeny 1 000 pengő kompletne zariadiť obývačku. Mena potom zažila nevídanú hyperinfláciu, a jej tvár sa opäť objavila na bankovke s nominálnou hodnotou až 100 000 pengő.