Skvelá hudba, priatelia, chutné jedlo, ohňostroj a veľa, veľa alkoholu. Obvykle býva ten večer príjemný. Viete, ako zariadiť, aby bol skvelý určite a, úplne najlepšie, aby ste boli v poriadku aj na druhý deň?
Konzumácia alkoholu je téma číslo jeden. Zrejme každý vám bude radiť, že nemáte piť. Ak však nie ste presvedčený abstinent, túto radu budete ignorovať ako asi každý. Na Silvestra sa proste pije. Dá sa to však aj s rozumom, aspoň ako-tak. Skúste dodržať základné pravidlá a užijete si zábavu bez ďalekosiahlych následkov na zdraví či medziľudských vzťahoch. „Určite netreba ani v čase sviatkov zabudnúť na základy ako umytie rúk pred jedlom, používanie separátnych dosiek na krájanie mäsa a iných potravín,“ radí gastroenterológ Ladislav Kužela a pokračuje:
Tipy na druhý deň
- Zabráňte nedostatku horčíka. Vyvoláva totiž opicu, preto preventívny doplnok stravy nemôže uškodiť.
- Proti prekysleniu sú dobré najmä ríbezle a hrušky. Ak chcete odľahčiť pečeni, urobíte tak šťavou z červenej repy alebo artičokov.
- Medzi jedlami si dajte jablká. Odstraňujú nevoľnosť pektínom a poskytujú vitamíny C, E, A a kyselinu listovú, ako aj stopové prvky vápnik, železo, sodík, draslík, horčík, fosfor a zinok.
- Mäta pieporná je známy domáci liek na bolesti hlavy vrátane opice. Mätový olej rozotrite medzi prstami a vmasírujte do spánkov.
- Päťminútová masáž prstov na nohách znie výnimočne, no proti bolestiam hlavy určite pomôže. Akupresúrne liečebné body pre hlavu sú totiž práve na prstoch nôh a miestach medzi nimi.
Jedlo
- Prvý pohár by ste si mali dať až po jedle, ale v zdravom objeme. Ak si dáte najprv zopár drinkov, výsledky môžu byť nečakane nepríjemné. Okrem opice na druhý deň vám aj počas oslavy môže byť ťažko, ak začnete jesť všetko zaradom a veľa. Môžu sa dostaviť ťažoba od žalúdka, bolesti brucha a kŕče, plynatosť, ale aj hnačky a vracanie. Gastroenterológovia varujú pred akútnou pankreatitídou či žlčníkovým záchvatom, čo môžu byť nečakane prudké reakcie organizmu na nestriedmosť.