V hodnotení tohtoročného pôsobenia MK na to upozornil nezaradený poslanec Národnej rady SR a bývalý podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Miroslav Kollár. Dodáva zároveň, že ani v jednom zo spomínaných kritérií "nepredviedol rezort bohvieaký výkon". Ešte tvrdší je v kritike ministerstva kultúry podpredseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD), ktorý si myslí, že "pri rezorte možno pozitívne hodnotiť snáď len to, že ho ešte nikto nezrušil".
Podľa Kollára i v dôsledku všeobecne chaotického manažmentu pandémie na centrálnej úrovni prichádzali opatrenia zo strany rezortu neskoro, manažmentu vyčíta i submisívny postoj v prípade presunu Múzea SNP do zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva obrany. "MK si mohlo namiesto rezignácie bez boja radšej vyskúšať pilotný projekt nového fungovania kultúrnej inštitúcie tohto typu a urobiť z múzea neziskovú organizáciu pokojne aj s dvomi zriaďovateľmi," mieni Kollár.
Vo svojom hodnotení poukazuje Kollár na to, že vo viacerých oblastiach činnosti zatieňujú pozitívne kroky ministerstva nevydarené rozhodnutia. "Ak môžem pochváliť ministerstvo za snahu dobehnúť legislatívne resty v oblasti transpozície európskej smernice v mediálnej legislatíve, na druhej strane si treba pripomenúť, ako stačí jedna tlačovka ministra financií, napríklad ku kvótam slovenskej hudby v rádiách, a ministerka kultúry zrazí opätky," uvádza Kollár.
"Rovnako na jednej strane možno pozitívne hodnotiť ambíciu odstraňovať historický dlh v obnove kultúrneho dedičstva aj s využitím európskych zdrojov, na druhej strane je tu fatálne zlyhanie ministerstva pri zostavovaní štruktúry priorít pre plán obnovy, odkiaľ kultúra komplet vypadla," dodal poslanec.
Vyslovene kriticky hodnotí stagnáciu v prípade snáh o legislatívnu úpravu zákona o RTVS i politicky motivovanú personálnu zmenu na poste štátnej tajomníčky.