Nový variant koronavírusu omikron sa momentálne šíri po západnej časti európskeho kontinentu, no odborníci na Balkáne sa domnievajú, že k nim táto vlna príde po sviatočnom období.
Rumunsko a Bulharsko sú dve najmenej zaočkované krajiny Európskej únie. Tamojším zdravotníckym systémom donedávna dával poriadne zabrať delta variant, a keď sa už zdalo, že sa situácia zlepšila, objavila sa nová mutácia - omikron.
Adriana Pistolová, riaditeľka rumunského Národného centra pre dohľad a kontrolu prenosných chorôb, v stredu varovala, že krajina môže počas očakávanej ďalšej vlny evidovať až približne 25-tisíc prípadov denne. „Aj keď variant omikron nebude mať rovnakú úroveň závažnosti, zdravotnícky systém bude aj tak preťažený ako tomu bolo počas tohtoročného októbra,“ uviedla Pistolová.
V asi 19-miliónovom Rumunsku je úplne zaočkovaných len asi 40 % obyvateľov. Čo sa týka posilňovacích dávok, tie zatiaľ dostala približne štvrtina úplne zaočkovaných. „Je úplne jasné, že piata vlna nás pravdepodobne zasiahne v januári,“ povedal Dragos Zaharia, lekár z Inštitútu pneumológie Mariusa Nastu v Bukurešti. „Dúfame, že bude menej úmrtí, menej vážnych priebehov ochorenia a menej hospitalizácií,“ dodal.
Ešte horšie z pohľadu zaočkovanosti je susedné Bulharsko, kde má úplnú vakcináciu za sebou len 32 % dospelých obyvateľov. V krajine so siedmimi miliónmi ľudí dosiaľ podali iba 255-tisíc posilňovacích dávok.
„Epidemiológovia predpovedajú, že piata vlna zasiahne Bulharsko koncom januára a pravdepodobne ešte silnejšie vo februári,“ povedala pre agentúru AP Marija Šarkovová, odborníčka na verejné zdravie.
Ďalšie krajiny na Balkáne ako Bosna a Hercegovina, Srbsko, Slovinsko a Chorvátsko už zaznamenali prípady variantu omikron, ale zatiaľ nepristúpili k sprísneniu opatrení. Srbské úrady dokonca tento týždeň povolili silvestrovské koncerty. Odborníci sa však postavili proti tomuto kroku a vyzvali na vyžadovanie COVID certifikátov.