"Rokovania by sa nemali zmeniť na plané reči," povedal novinárom Ušakov. Hoci neuviedol presný časový rámec, oznámil, že Kremeľ posúdi situáciu po niekoľkých kolách rokovaní, ktoré sa začnú v januári v Ženeve, Bruseli a vo Viedni. "Až potom vyvodíme závery," dodal poradca pre zahraničnú politiku.
Washington a jeho európski spojenci obviňujú Rusko z ohrozovania suverenity Ukrajiny novou inváziou - v blízkosti jej hraníc je zhromaždených približne 100.000 ruských vojakov. Putin, ktorý v roku 2014 anektoval Krymský polostrov, je obviňovaný aj z podpory proruských separatistov na východe Ukrajiny.
Moskva označuje prítomnosť svojich síl pri ukrajinských hraniciach ako ochranu pred rozširovaním NATO, hoci Ukrajine členstvo v tejto vojenskej aliancii ešte ponúknuté nebolo.
"Prezident Biden vysvetlil, že USA pokračujú v poskytovaní obrannej bezpečnostnej pomoci Ukrajine a nezavádzajú útočné zbrane. Nebol to nový záväzok," uviedol pre AFP po Bidenovom telefonáte nemenovaný vysoko postavený americký činiteľ.
"Biden si vytýčil dve cesty - jedna je diplomatická, druhá je viac zameraná na odstrašujúci účinok," dodal.
Na januárových rokovaniach si ruskí predstavitelia sadnú za stôl samostatne s vyjednávačmi zastupujúcimi Spojené štáty, Severoatlantickú alianciu a Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorej členom sú aj USA.
Ruskú delegáciu bude viesť námestník ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, americkú delegáciu povedie námestníčka šéfa diplomacie Wendy Shermanová.