Vymenovanie Wahída Mubaraka Sajjára je súčasťou diplomatického posunu na Blízkom východe a prichádza v čase, keď čoraz viac arabských krajín obnovuje svoje vzťahy s Asadom, informovala tlačová agentúra Reuters.
Štáty ležiace v Perzskom zálive obmedzili alebo zrušili svoje diplomatické misie v Damasku po tom, ako sýrska vláda na jar v roku 2011 násilne potlačila protesty, ktoré sa neskôr rozvinuli do krvavého vojnového konfliktu.
Bahrajn uviedol, že jeho ambasáda, ako aj sýrska diplomatická misia v Manáme zostali napriek danému vývoju funkčné.
Spojené arabské emiráty (SAE), ktoré opätovne otvorili svoje veľvyslanectvo v Damasku koncom roka 2018, v novembri vyslali ministra zahraničných vecí do Sýrie, kde sa stretol s Asadom.
Abú Zabí sa začalo znovu zapájať do dialógu s Damaskom po rozhodujúcich územných ziskoch sýrskych provládnych síl v nádeji, že sa tak zvýši vplyv Arabov v Sýrii na úkor nearabského Turecka a Iránu, ktoré Asada podporujú.
SAE boli jedným z niekoľkých štátov daného regiónu, ktoré podporovali povstalecké skupiny v Sýrii, hoci úloha Emirátov bola menej významná ako rola Saudskej Arábie a Kataru, ktoré vzťahy s Damaskom zatiaľ neobnovili.
Omán sa minulý rok stal prvým štátom Perzského zálivu, ktorý obnovil funkciu veľvyslanca v Sýrii.