Len spoločne môžeme totiž podľa nej zdolať akúkoľvek krízu vrátane tej aktuálnej, teda pandemickej. Hoci sama pochádza skôr z liberálneho tábora, v prejave citovala hneď dve osobnosti z prostredia katolíckej cirkvi. Čo odznelo v prezidentkinom prejave a ako jej slová hodnotí politológ a jej politickí súputníci?
Čaputová už vopred avizovala, že tentoraz sa nebude venovať tradičným témam posledných mesiacov. „Nebudem hovoriť o tom, čo ste počuli už veľakrát – o očkovaní a potrebe dodržiavať opatrenia. Chcem hovoriť o tom, čo je predpokladom zvládnutia akejkoľvek krízy, aj tej pandemickej. A to je súdržnosť spoločnosti,“ predznamenala prezidentka. Súčasná kríza má podľa nej devastujúce účinky aj na tých najmenších. „Vyrastajú nám deti, ktoré nepoznajú tváre svojich učiteliek v škôlke, pretože sú zahalené rúškami,“ povedala prezidentka.
Ako každá kríza, aj táto je však podľa nej aj príležitosťou. „Možno nás dokáže posilniť, možno si obyčajné veci, ktoré nám teraz nie sú dopriate, budeme vážiť oveľa viac. Aj to je jedna z nádejí, ktoré máme príležitosť naplniť. Je to šanca byť lepšími než predtým,“ povedala Čaputová. Poďakovala sa všetkým, ktorí nestratili ľudskosť a prejavovali solidaritu. „Ukazuje sa, že najsilnejší sme práve tam, kde dokážeme byť zodpovední, ohľaduplní a empatickí z vlastných pohnútok, z vlastného presvedčenia. A naopak, v momentoch, keď sa dostanú k slovu sebeckosť, nevraživosť či dokonca nenávisť, sme odrazu najzraniteľnejší,“ povedala Čaputová.
Vo svojom novoročnom prejave citovala pápeža Františka, ale aj kňaza Martina Kramaru. „Všetci sme krehkí a navzájom sa potrebujeme. Nikto sa nemôže izolovať ako jednotlivci, ale ani ako národy,“ zaznelo z pápežových úst počas minuloročnej návštevy Slovenska a tieto slová by pre nás podľa prezidentky mali byť inšpiráciou. „Inšpirovali ma slová kňaza Martina Kramaru, že k zlepšeniu spoločenskej atmosféry a našich vzájomných vzťahov by možno pomohlo, ak by sme sa oslobodili od poddanského chápania slobody a vzťahu k moci či k spoločnosti,“ pokračovala Čaputová. „Oproti tomu kráľovská alebo aj zrelá občianska sloboda vychádza z možnosti konať sebavedome a slobodne, tak ako si to vyžaduje nielen náš záujem, ale aj záujem spoločenstva, ktorého sme súčasťou,“ rozvinula prezidentka slová hovorcu Konferencie biskupov Slovenska.