Nočná zmena bola pomerne pokojná, hoci bez pacientov sa to nezaobišlo. Tých riešili nielen v metropole východu, ale aj v ďalších mestách a obciach. Sanitky po celom Slovensku vyrážali k ľuďom s akútnymi bolesťami, no museli ratovať aj prsty amputované pyrotechnikou či opitých tínedžerov. Celkovo tentoraz záchranky po krajine mali najviac výjazdov v rámci Silvestrov za ostatné roky. Kuriózny problém riešila aj Mestská polícia v Bratislave.
Záchranári absolvovali počas Silvestra celkovo až 1 702 zásahov. „K najčastejším príčinám výjazdov patrili akútne bolesti brucha, sťažené dýchanie a zhoršený zdravotný stav u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Za posledné roky ide o Silvester s najvyšším počtom zásahov, v porovnaní s predchádzajúcimi oslavami príchodu Nového roka ich bolo viac o 239,“ uviedla hovorkyňa záchranárov Alena Krčová. Počet volaní na tiesňovú linku 155 bol ešte vyšší, časť z nich vyriešili operátori konzultáciou. Podľa nej úrazov spôsobených neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou bolo 32, z toho až 9 v Žilinskom kraji. „Najmladším pacientom bol 13-ročný chlapec z Prešovského kraja, ktorému vybuchla petarda v rukách, našťastie bez devastačných poranení. Nebol potrebný ani prevoz do nemocnice a tínedžer bol ošetrený na mieste,“ povedala Krčová. Podotkla, že vo všetkých prípadoch, súvisiacich s pyrotechnikou, ktoré riešila záchranná zdravotná služba, vyviazli pacienti s ľahkými až stredne ťažkými zraneniami a žiaden prípad neskončil fatálne. Ťažká otrava alkoholom patrí k tradičným príčinám zásahov počas silvestrovských osláv. V tejto súvislosti pomáhali záchranári v 51 prípadoch, z toho 6 deťom. Smutné prvenstvo v tomto smere patrí Banskobystrickému kraju, kde pomáhali záchranári až 11 osobám s intoxikáciou alkoholom. „V rovnakom kraji pomáhali aj najmladšiemu pacientovi s touto diagnózou. 13-ročný chlapec sa opil tak, že upadol do bezvedomia. Vzhľadom na vážny zdravotný stav musel byť prevezený do nemocnice,“ uzavrela Krčová.
Na stanici v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteu-ra (UNLP) slúžila skúsená lekárka Denisa Jantošovičová (48) spolu so záchranárkou Bernadetou Tužákovou (23) a vodičom-záchranárom Radoslavom Lukáčom (43). „Zmena bola pomerne pokojná. Mali sme len jeden výjazd za podguráženým pacientom, ktorý spadol a skončil v nemocnici. Naši kolegovia však vyrážali aj za inými podobnými prípadmi, ktorí vonku spadli a udreli sa. V drvivej väčšine tu asistoval alkohol,“ uviedla lekárka. Jej kolega vodič-záchranár Radoslav Lukáč u záchranárov pracuje už 19 rokov. „Uplynulý rok bol najťažší. Covidových pacientov bolo mnoho, často sme sa prezliekali, veľa dezinfikovali a mnoho prípadov súviselo aj s tým, že ľudia zatajovali svoje kontakty. Štyri až päť Silvestrov som už počas doterajšej kariéry odslúžil. Popri alkohole si pamätám najmä rôzne popáleniny a úrazy prstov po nesprávnej manipulácii s pyrotechnikou,“ vyratúva. Najmladšia členka posádky záchranky Bernadeta Tužáková mala len jediné želanie: „Bodaj by už tá pandémia pominula a prevážali sme menej pacientov.“