Uviedol to predseda Spoločnosti infekčného lekárstva Českej lekárskej spoločnosti (ČLS JEP) Pavel Dlouhý, ktorého citoval server Novinky.cz. Podľa Dlouhého, primára infekčného oddelenia Masarykovej nemocnice v Ústí nad Labem, sa v súčasnosti monoklonálne protilátky v ČR aplikujú asi 4000 pacientom za týždeň.
Pri súčasnom dominantnom variante delta dokážu zhruba na 70 percent zabrániť vážnemu priebehu ochorenia COVID-19. Nové štúdie však ukázali, že v prípade nového variantu omikron tieto protilátky nefungujú. "Pacientom s potvrdeným variantom omikron sa teda nebudú podávať. Hneď ako v ČR prevládne variant omikron, vyradíme ich z používania úplne," uviedol MUDr. Dlouhý.
Hlavným nástrojom na liečbu covidu by sa podľa neho mali v priebehu tohto roka stať antivírusové lieky. Takéto liečivá – ako sú remdesivir, molnupiravir, či Paxlovid, majú zachovanú účinnosť aj v prípade omikronu. Prvé dva tieto prípravky majú už českí lekári k dispozícii, zatiaľ čo Paxlovid by mal doraziť do Česka v prvom štvrťroku tohto roka.
V prípade Paxlovidu je schopnosť zabrániť ťažkému covidu podľa Dlouhého ešte vyššia než pri monoklonálnych protilátkach, a to zhruba až 85-percentná. Výhodou antivírusových liekov je skutočnosť, že ide o tabletky a nemusia sa teda podávať v infúziách, ako je to v prípade monoklonálnych protilátok.
Podľa údajov z laboratórií v Česku zatiaľ stále prevláda variant delta. Omikron predstavuje len zhruba 15 percent prípadov nákazy. Za 10-15 dní by mal však jeho podiel vzrásť na polovicu a do konca mesiaca by mal byť v krajine dominantný.