Prvá upresňujúca písomná zmienka o sídle Rimavská Sobota pochádza z roku 1271 a uvádza sa v tvare Rymoa Zumbota. „V 2. polovici 11. storočia vznikla na území dnešného mesta osada pomenovaná podľa dňa v týždni – soboty, kde sa konali trhy – Zumbothel - Sobota, Sobotište,“ uviedol archeológ múzea Alexander Botoš. Výstava obsahuje 145 predmetov od najmenších črepov až po veľký hasičský kyj a je rozdelená do niekoľkých tematických okruhov, v ktorých je návštevníkom predstavené praveké osídlenie mesta od obdobia neolitu, cez dobu bronzovú a železnú, najvýznamnejšie archeologické nálezy z obdobia stredoveku, obdobie tureckých vojen, protihabsburgských povstaní, cechy a remeslá v meste, ako aj najvýznamnejšie udalosti 20. storočia a k nim viažuce sa zbierkové predmety.
„Dominantou celej výstavy je časová os dlhá 10 m, na ktorej sú najvýznamnejšie dátumy a udalosti z viac ako 750-ročnej existencie mesta,“ doplnil Botoš. Výstava je obohatená o prvky virtuálnej reality. Návštevník si môže vychutnať virtuálnu prechádzku uličkami Rimavskej Soboty v druhej polovici 18. storočia. Môže obdivovať jednotlivé domy mešťanov a pôvodný gotický kostol sv. Jána Krstiteľa na súčasnom Hlavnom námestí, ako aj jednoduchšie príbytky sedliakov v bočných uličkách. Môže spoznať aj historickú krajinu v okolí mesta. „Digitálna rekonštrukcia, ktorú znázornil Daniel Bešina, je zhotovená na základe historických reálií - veduty s názvom Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote, zhotovenej okolo roku 1771 a reflektuje tak doposiaľ všetky známe historické skutočnosti,“ uviedol archeológ. Na výstave sú pomocou QR kódov prezentované aj 3D modely niektorých vystavených zbierkových predmetov.
Drevená píšťala – 16. storočie
Bola vyrobená z ovocného stromu, viaže sa na ňu legenda – dvaja Rimavskosoboťania mali zachrániť tureckého bega a odniesť ho až do Istanbulu, za odmenu dostali píšťaly, hralo sa na nich, aby Turci obišli mesto.
Mramorová busta Karola Róberta – 19.storočie
Od Istvána Fereczyho z rokov 1847 – 1856, pôvodne bola na radnici, kým ju mesto nedarovalo v roku 1911 múzeu.
Hasičský kyj - 1906
Využívali ho ešte v 19. storočí hasiči na to, aby zbúrali drevené časti a požiar sa nešíril ďalej, múzeu ho darovalo mesto. Na fotke etnologička Ľudmila Pulišová.
Pohrebná zástava cechu krajčírov - 1825
V meste pôsobilo veľké množstvo rôznych cechov majstrov, táto zástava sa používala ako prikrývadlo na rakvu.
Uniforma pracovníkov strediska vysielač – 1960 - 1989
Vychádzková uniforma, ktorú do múzea daroval muž, ktorý na vysielači pracoval.