S myšlienkou teleskopu umiestneného pre lepšiu viditeľnosť mimo našej planéty sa vedci pohrávali už pred desiatkami rokov. Plány nabrali presnejšie obrysy v 70. rokoch. Po definitívnom schválení financovania jedného z najzložitejších ľudských výtvorov sa v roku 1979 začalo s prácami na najdôležitejšom komponente teleskopu, zrkadle a optickej sústave. Teleskop bol nakoniec vypustený v roku 1990.
Teleskop s chybou zraku
Práve zrkadlo a veľmi jemná chyba jeho brúsenia po okrajoch si vyžiadali už v prvých rokoch mimoriadne zložitý opravný prostriedok. Hubblov teleskop dostal počas prvej údržby priamo vo vesmíre „okuliare“, ktoré umožnili aj dlhoočakávané kozmologické pozorovania. K teleskopu boli vyslané viaceré misie, ktoré nielen opravovali, ale aj vylepšovali zariadenie. To sa stalo doslova symbolom vedeckého pokroku. Posledná z ich bola v máji 2009. Vedci vtedy odhadovali, že teleskop bude môcť pokračovať vo svojej práci najneskôr do roku 2020 alebo 2021.
Ako stroj času
Vďaka Hubblovmu teleskopu vzniklo vyše 10 000 odborných prác a zoznam dôležitých objavov, ku ktorým vďaka nemu došlo, je poriadne dlhý. Pomohol k presnejšiemu meraniu premenných hviezd, tzv. cefeíd, vedci pomocou neho lepšie odhadli vek vesmíru a bol mimoriadne dôležitý aj pri pozorovaní a skúmaní čiernych dier. Medzi najfascinujúcejšie snímky patria tzv. Hubblove hlboké a ultrahlboké polia na vlnových dĺžkach viditeľného svetla. To ľudstvu umožnilo nazrieť až na počiatok vesmíru.
Zhorí v atmosfére?
Keďže je zariadenie na nízkej dráhe, hrozí mu v nasledujúcich desaťročiach, že sa postupne zrúti na Zem, ak nedôjde k úprave jeho výšky. Niektoré z jeho zariadení by mohli fungovať v obmedzenom režime ešte celú ďalšiu dekádu. Dnes už je vo vesmíre nový Webbov teleskop, ktorý bude na miesto svojho pôsobenia putovať celý mesiac. Následne bude musieť vychladnúť a odborníci očakávajú, že naplno začne fungovať zhruba po pol roku.
Podľa pôvodných predpokladov mal byť vypustený už medzi rokmi 2007 až 2011, nakoniec sa to podarilo s mnohoročným meškaním. Priemer jeho primárneho zrkadla je 6,5 metra a očakáva sa, že nám umožní ešte viac objavov než jeho slávny predchodca. Rok 2022 tak bude začiatkom úplne novej éry v astronómii.
- Vzdialenosť od Zeme: 570 km 1,5 milióna km
- Priemer zrkadla: 2,4 m 6,5 m
- Vlnová dĺžka: od 0,1 do 2,5 μm od 0,6 do 28 μm
- Odhadovaná doba fungovania: ešte 10 rokov 5 -10 rokov