V jednotlivých dejiskách finišujú prípravy podujatia, ktorého úhlavným nepriateľom je covid. Aj preto sa všade všetko denne niekoľkokrát čistí a dezinfikuje.
Nik si totiž neželá, aby čínsku metropolu postihlo to, čo jej letného predchodcu - Tokio! Odklad o rok si nik nepripúšťa, všetko však môže zrušiť omikron či nebodaj ďalšia ešte desivejšia mutácia pliagy menom koronavírus.
V Číne si zakladajú na tom, že ich metropola sa stane prvým mestom na svete, ktoré bude hostiť letnú i zimnú verziu hier. Dejiskom letných bola už v roku 2008, no a mnoho športovísk postavených pre tie hry využijú aj teraz.
Ospevované Vtáčie hniezdo opäť privíta oba ceremoniály, z „Vodnej kocky“, ktorá hostila plavecké športy, sa stala „Ľadová kocka“ a privíta curling a v hale Wukesong, kde sa konali súťaže v basketbale, zabojujú o medaily hokejisti.
Táto olympiáda sa preslávi aj tým, že sa bude konať v troch zónach a každá zóna bude mať svoju olympijskú dedinu. V Pekingu sa budú konať súťaže v halových ľadových športoch a v disciplíne Big Air.
Alpskí lyžiari, bobisti, sánkari a skeletonisti budú súťažiť 90 km od pekinskej olympijskej dediny v Jan-čchingu, biatlonisti, bežci na lyžiach, skokani na lyžiach, severskí kombinátori, akrobatickí lyžiari či snoubordisti zasa v stredisku Čang Ťia-kchou asi 180 km od hlavného mesta.
„Bývanie vlastne v troch olympijských dedinách nám dá zabrať. Nehovoriac o tom, že po Tokiu ani tu to nebude o stretnutiach športovcov celého sveta. Každý sa bude snažiť prísť, odsúťažiť a odísť bez problémov domov,“ prezradil šéf našej výpravy Roman Buček.
XXIV: OH v Pekingu
- 4. - 20. februára
- takmer 3 000 športovcov
- 109 medailových kolekcií
- 15 disciplín v siedmich športoch: biatlon, bobové športy (boby, skeleton), curling, ľadový hokej, sánkovanie, korčuľovanie (krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie, šortrek), lyžiarske športy (zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, akrobatické lyžovanie, severská kombinácia, skoky na lyžiach a snoubording)