Typické jedlo
Na celom našom území sa varili šúľance s makom alebo s orechmi. Toto jedlo malo symbolizovať obilné klasy, aby boli v daný rok ako šúľance - dlhé a hrubé.
Čo sme zachovali
Katarína Nádaská, etnologička
Zachoval sa zvyk trojkráľových obchôdzok - najmä na vidieku, špeciálne na Orave, Kysuciach či na východnom Slovensku. Veriaci si aj dnes naberajú svätenú vodu a berú si ju domov. Rovnako sa zachovali zábavy v tento deň či pozvanie kňaza na vysvätenie domu.
Pranostiky
- Na Nový rok o slepačí krok, na Tri krále o krok dále na Hromnice o hodinu více.
- Jasné hviezdy veštia príchod tuhej a vytrvalej zimy - na Tri krále zima stále.
- Ak je na Troch kráľov odmäk a teplé počasie, jar na seba nedá dlho čakať.
- Tri krále ľadové mosty stavajú, alebo ich zboria.
- Traja králi prinášajú vlahu na polia.
Obchody budú zatvorené
Aj 6. januára je zakázaný maloobchodný predaj okrem niekoľkých prípadov, ktoré zákon vymenúva (napr. čerpacie stanice a lekárne). Zákaz sa nevzťahuje na samozamestnávateľov (podnikatelia bez zamestnancov) ani na poskytovanie služieb (najmä stravovanie a ubytovanie).
Pravoslávni majú Vianoce
V roku 1582 zaviedol pápež Gregor XIII. takzvaný gregoriánsky kalendár a odvtedy sa podľa neho riadi väčšina sveta. Pravoslávni veriaci však idú podľa staršieho juliánskeho kalendára, ktorý v roku 46 pred Kristom zaviedol Gaius Iulius Caesar. Rozdiel medzi kalendármi predstavuje 13 dní. Kým podľa gregoriánskeho je 6. januára, podľa juliánskeho je ešte len 24. decembra.