Zo 102 objednávateľov si výrobca ponechal iba 37, pričom v Európskej únii sa tento krok vyvolaný zneužitím technológie dotkol iba dvoch uvedených krajín.
Népszava pripomína, že kanadskí experti na kybernetickú bezpečnosť vlani uviedli, že spajvér Pegasus bol použitý na sledovanie troch prominentných poľských opozičných predstaviteľov. Zatiaľ nie je jasné, kto špionážny softvér nasadil, avšak tlak na Varšavu sa stupňuje.
Poľské argumentovanie je podobné reakcii maďarskej vlády, ktorá najskôr nebola ochotná ani potvrdiť, ani vyvrátiť podozrenia, avšak vlani v novembri kabinet premiéra Viktora Orbána priznal nákup tohto softvéru. Vláda však zdôraznila, že všetko je v súlade s platnými zákonmi. Podľa Népszavy však protiteroristický zákon, na ktorý sa kabinet odvolal, z tohto hľadiska môže šéf rezortu justície interpretovať veľmi voľne.
Armádny softvér Pegasus, ktorý bol pôvodne navrhnutý izraelskou firmou NSO Group na sledovanie teroristov a zločincov, bol viacerými vládami sveta zneužitý aj na sledovanie aktivistov, novinárov, právnikov a politikov.
Smartfóny, na ktoré sa zameriava Pegasus, sa v podstate zmenili na vreckové špionážne zariadenia.