Agrorezort zdôraznil, že spomínanou výzvou poskytol historicky najvyššiu podporu 3,5 milióna eur. "V tejto sume je už započítaná 1,5 miliónová podpora vypočítaná na počty kusov ošípaných, preto pri tejto mimoriadnej podpore (2 milióny eur) sme pre zmenu nastavili metodiku výpočtu s cieľom podporiť práve malých chovateľov," vysvetlilo ministerstvo.
Chovnú ošípanú nie je podľa MPRV možné hodnotiť podľa trhovej hodnoty jatočného zvieraťa, ale treba reálne vyčísliť jej hodnotu z pohľadu reprodukcie. Každá jedna zachránená a podporená reprodukčná prasnica počas doby svojho produkčného života (asi 5 rokov) dokáže odchovať v priemere 150 ks jatočných ošípaných. To predstavuje celkovú hodnotu 18.000 eur. "Zároveň je potrebné podotknúť, že chovy aj s jednou prasnicou môžu spôsobiť vypuknutie ´požiaru´ AMO, kde vírus už nerozlišuje farmu podľa veľkosti ani počtu chovaných zvierat," doplnil agrorezort.
Ministerstvo pôdohospodárstva dodalo, že v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ) je k 31. decembra 2021 evidovaných 8603 komerčných fariem ošípaných, z ktorých iba 2953 fariem vykazuje stavy zvierat. "Vzhľadom k tomu, že 86 fariem zapojených do spomínanej výzvy pokrylo až 94 % počtu chovaných ošípaných (podľa CEHZ) je zrejmé, že evidencia CEHZ nie je v súlade s reálnym stavom a z toho dôvodu inicioval minister Samuel Vlčan (nominant OĽANO) vykonanie fyzickej kontroly všetkých chovov ošípaných na Slovensku," uzavrel vo svojej reakcii agrorezort.