Pri zrážkach v Almaty utrpelo zranenie 353 príslušníkov poriadkových síl, 12 z nich zahynulo. Jednému zo zabitých policajtov odrezali hlavu. "Svedčí to o teroristickom a extrémistickom charaktere banditských zoskupení," uviedla podľa TASS televízna stanica Chabar-24 s odvolaním sa na komuniké policajného veliteľstva. Ministerstvo vnútra vo štvrtok uviedlo, že počas nepokojov v niekoľkých regiónoch krajiny zomrelo osem členov bezpečnostných zložiek a ďalších 317 ich utrpelo zranenia.
Kazachstan, najväčší a najbohatší zo stredoázijských krajín zažíva najhoršie protivládne protesty za posledných najmenej desať rokov. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu obvinil "provokatérov z domova aj zo zahraničia". Kazašské ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že pri nepokojoch v krajine bolo zranených vyše 1000 ľudí, z ktorých takmer 400 muselo byť hospitalizovaných.
Prezident Tokajev vo štvrtok požiadal o pomoc s potlačením nepokojov šéfmi vlád a štátov Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Táto vojenská aliancia niekoľkých postsovietskych republík na čele s Ruskom súhlasila, že do Kazachstanu pošle na obmedzenú dobu mierové jednotky. Rusko už do krajiny prepravuje svoje výsadkové oddiely. Súčasťou kontingentu majú byť aj vojaci z Tadžikistanu, Kirgizska, Bieloruska a Arménska.
Nepokoje v Kazachstane prepukli v nedeľu v meste Žanaozen deň po zrušení cenového stropu na skvapalnený ropný plyn (LPG), ktorého ceny sa potom zdvojnásobili. Následne sa demonštrácie rozšírili do ďalších miest. Demonštrácie viedli v stredu k odvolaniu vlády prezidentom Tokajevom, ktorý novému prechodnému kabinetu nariadil, aby usmernil ceny palív rovnako ako ostatného "spoločensky významného" tovaru.
Tokajev sa medzitým postavil na čelo bezpečnostnej rady, ktorú doteraz viedol jeho dlhoročný predchodca na čele štátu Nursultan Nazarbajev. Fakticky tak podľa ruských médií skoncoval s "dvojvládou", po Nazarbajevovom odchode z verejného života tiež volali demonštranti.