Tieto štyri krajiny sú od roku 1991 členmi zoskupenia Vyšehradská štvorka, pripomína Politico. Toto zoskupenie známe ako V4 sa však podľa tohto magazínu mení na V2+2.
Príčinou sú podľa Politica narastajúce nezhody medzi Poľskom a Maďarskom na jednej strane a ČR a Slovenskom na strane druhej. Poľsko a Maďarsko podľa portálu upúšťajú od opatrení, ktoré sú súčasťou liberálnej demokracie. Na Slovensku a v ČR sa nedávno zmenila vláda, čím sa obe tieto krajiny priblížili k "hlavnému prúdu EÚ", konštatuje Politico.
Portál pripomína záležitosti z oblasti dopravy a jadrovej energie, postoje jednotlivých krajín voči Rusku a Číne, fondy EÚ a zásady právneho štátu, či spor medzi ČR a Poľskom v súvislosti s baňou Turów.
Eugenius Smolar z varšavského Centra pre medzinárodné vzťahy (CSM) pre Politico povedal, že medzi krajinami V4 narastajú rozdiely v oblasti kultúry a politiky. "Sú tu spoločné témy, akákoľvek láska je však dávno preč," povedal.
Politico pripomína i vyjadrenie českého ministra pre európske záležitosti Mikuláša Beka, ktorý v rozhovore pre český denník Hospodárske noviny povedal, že Poľsko a Maďarsko sú vo vážnom spore so zvyškom EÚ a Česká republika a Slovensko nehrajú podľa rovnakých nôt.