"Posledné krídlo (zrkadla) je teraz vysunuté," uviedol na Twitteri Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) s tým, že momentálne pracuje "na zaistení krídla na mieste, čo je niekoľkohodinový proces".
Ďalekohľad musel byť v svojej nosnej rakete zložený, inak by sa do nej nezmestil. Postupné rozvinutie jeho slnečného štítu a poskladanie jeho jednotlivých častí je podľa NASA obzvlášť komplikovaný a zdĺhavý proces, ktorý prebieha už dva týždne.
We are GO for #NASAWebb’s final mirror wing deployment this morning! Here’s what you should expect:
— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) January 8, 2022
🔲 Fire pins to release mirror wing
🔲 Unfold mirror
🔲 Latch the wing (2+ hours) ⏱
🔲 🥳🕺🏽🎉
🔲 #UnfoldTheUniverse! (5+ months) ✨
More: https://t.co/p38KuDYC5x pic.twitter.com/XoQabc6Z5z
Spomínané zaistenie poslednej časti zrkadla je posledný krok predtým, ako začnú vesmírni bádatelia kalibrovať vedecké inštrumenty a zarovnávať zrkadlá ďalekohľadu. Prvé snímky budú podľa NASA zverejnené v júni.
JWST v utorok plne rozvinul svoj päťvrstvový slnečný štít, ktorý sa skladá zo špeciálneho materiálu zvaného Kapton. Tento špeciálne vyrobený štít bude plniť úlohu slnečníka, aby samotný teleskop zostal v tieni a aby bol schopný zachytiť slabé infračervené signály zo vzdialených končín vesmíru.
Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba je doteraz najväčší a najvýkonnejší vesmírny teleskop. Vesmír nebude pozorovať z nízkej obežnej dráhy Zeme, ale z takzvaného druhého Lagrangeovho bodu (Lagrange point L2), kde sa vyvažujú gravitačné sily Zeme a Slnka. Vďaka tomu môže ďalekohľad udržiavať stabilnú pozíciu a zachytávať veľmi slabé infračervené žiarenie. Odborníci tvrdia, že jeho špeciálne pozlátené zrkadlá dovidia až na prvé hviezdy a galaxie, ktoré vznikali pred 13,5 miliardami rokov.